21. 09. 2022
Jay chce být jako Paul, aneb čeká nás návrat do osmdesátek?
Měl to být týden zcela ve stínu dnešního zasedání Fedu. Nicméně již včerejší překvapivé rozhodnutí švédské centrální banky zvýšit sazby o 100 bazických bodů upozornilo na to, že to nebude jen Fed, ale celá plejáda měnových autorit Západu, která tento týden vytasí jestřábí drápy proti inflaci. Připomeňme, že ve čtvrtek rovněž zasedá nejen vedení Bank of England, ale i švýcarská a norská centrální banka. Ve všech třech případech se očekává zvýšení hlavních úrokových sazeb o 50-75 bazických bodů, ale pokud ve čtvrtek padne další stovka, tak už to takové překvapení asi ani nebude.
Pojďme, ale k Fedu. Ano, zasedání FOMC bude primárně o tom, zda sazby půjdou o 75bps či o 100 bazických bodů nahoru a o tom kam se v nové prognóze posune terminální úroková sazba v tomto hospodářském cyklu (na 4,25-4,50 % anebo dokonce výše?). Dnes večer to však nebude jenom o těchto číslech. Jak napsal ve své tradiční předmluvě k zasedání americké centrální banky na počátku týdne list Wall Street Journal, tak současný šéf Fedu Jay Powell se z velmi umírněného centrálního bankéře překlopil do jestřábího módu, který rozhodně nechce vejít v paměť jako ten, který nedokázal zkrotit vysokou inflaci. Jeho momentálním vzorem a inspirací je bývalý předseda Federálního rezervního systému Paul Volcker, jenž v osmdesátých letech nemilosrdně utnul hlavu inflační sani. Nicméně neobešlo se to bez ztrát – americká ekonomika během prvního Volckerova čtyřletého mandátu zažila dvě recese a míra nezaměstnanosti vzrostla z 5,9 % na 10,8 %.
Večerní tisková konference po zasedání Fedu bude tudíž i o tom, jak velkou bude mít J. Powell kuráž komunikovat trhům, že “dobře už bylo” a že bolestivá restrikce je nevyhnutelná a to do té míry, že může přinést nepříjemný nárůst nezaměstnanosti.
Jan Čermák
Analytik ČSOB