CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

15. 05. 2024

0 komentářů

Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls. Kam až se česká měna podívá?

 

Přibližně rok trvající trend slábnoucí koruny je u konce. Za poslední měsíc posílila česká měna vůči euru přibližně o tři procenta až na aktuálních 24,80 EUR/CZK. Dle našeho názoru má koruna to nejhorší již za sebou. A přestože může krátkodobě ustřelovat ke slabším úrovním, své zisky si koruna nejen udrží, ale může je na horizontu příštích 12-18 měsíců i dále rozšiřovat.

Loading



 

Na domácím poli hraje koruně do karet změna očekávání ohledně snižování tuzemských sazeb. ČNB vyrukovala s novou „jestřábí“ prognózou, která počítá na konci roku s podstatně vyšší repo sazbou na úrovni 4,4 % (oproti 3 % v zimní prognóze). V podobných intencích zaceňuje další kroky centrální banky i korunová křivka. Co je důležité, mezi centrálními bankéři panuje po dlouhé době souznění jak s vlastní prognózou, tak tržním očekáváním.

S opatrnějším snižováním sazeb ČNB počítáme i v našem aktualizovaném výhledu. Centrální banka bude dále snižovat úrokové sazby tempem 25bps, což na konci roku implikuje základní sazbu na úrovni 4,0 % a terminální úroveň 3,5 % v prvním čtvrtletí 2025. Překvapivě vysoká inflace za duben šla sice do značné míry za volatilními potravinami (jádrová inflace mírně poklesla), z psychologického pohledu nicméně může jít o další argument ve prospěch opatrnějšího postupu.

Vyšší očekávané sazby v Česku jsou hlavním důvodem, proč zůstává koruna imunní vůči razantnímu přehodnocení očekávané trajektorie sazeb v USA a eurozóně. V tomto roce počítají trhy již pouze s 50bps snížením sazeb v USA (start v září), resp. 75bps v eurozóně (červen), avšak rizika jsou vychýlená ve prospěch vyšších úrokových sazeb po delší dobu.

My nadále počítáme s pozvolným posilováním koruny – na konci letošního roku očekáváme kurz poblíž 24,70 EUR/CZK, v tom příštím pak 24,10 EUR/CZK. V tomto roce by měla koruna držet dobyté pozice spíše než mohutně rozšiřovat své zisky, a to i kvůli našemu očekávání o něco agresivnější ČNB. V delším horizontu ale sázíme na lepší domácí fundamenty – příkladem budiž návrat běžného účtu platební bilance, důležitého fundamentálního determinantu koruny, zpět do přebytkové pozice (na bázi 12M klouzavého průměru).

REKLAMA

Pokud by měla koruna dále posilovat, ČNB může přistoupit ke svižnějšímu poklesu sazeb. Alespoň tak hovoří citlivostní scénář centrální banky – při 3% posílení koruny by měla ČNB zareagovat snížením sazeb lehce pod 4 % na konci roku. V současnosti je koruna na úrovni 24,80 EUR/CZK o cca 2 % silnější než implikuje prognóza. Z pohledu bankovní rady odhadujeme práh bolesti v rozmezí 24,00-24,50 EUR/CZK, které by mohlo centrální banku přimět snižovat sazby o něco razantněji.

Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Je ESG investování mrtvé? Vzestup a pád udržitelného investování

Investování do ESG (Environmental, Social, and Governance) v posledním desetiletí změnilo podobu financí. Původně slibovalo investorům způsob, jak podpořit společnosti, které se zabývají globálními problémy, jako je změna klimatu, sociální nerovnost a odpovědnost podniků, a zároveň usilovat o solidní výnosy. S rostoucím zájmem o odpovědné investování přilákaly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *