26. 08. 2022
Jestřábí ozvěny z Jackson Hole
Druhým dnem dnes pokračuje setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole. Dosavadní vystoupení představitelů Fedu se nesla v relativně jestřábím duchu, přičemž důraz byl kladen na potřebu dále zvyšovat úrokové sazby tak, aby byly účinky měnové politiky dostatečně restriktivní ve vztahu k silným inflačním tlakům. Dnes odpoledne (16:00) přijde na řadu trhy ostře sledované vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella.
Co od J. Powella očekávat? V první řadě ujištění, že pro Fed zůstává boj s inflací prioritou, implikující potřebu utaženější měnové politiky. A to platí zvláště v situaci, kdy trh práce zůstává napjatý a ekonomika je pouze v technické recesi, jak zřejmě zdůrazní Powell. Jinými slovy, v aktuální situaci není prostor pro obrat v měnové politice (tzv. pivot), se kterým část trhu v posledních týdnech začala opatrně kalkulovat.
Připomeňme, že trhy aktuálně zaceňují vrchol amerických úrokových sazeb na úrovni 3,75 %, nicméně již v polovině příštího roku počítají se startem cyklu jejich snižování. Zatímco vrchol úrokových sazeb vidíme podobně jako trh, v našem základním scénáři máme za to, že Fed bude muset držet úrokové sazby na relativně vyšší (čti restriktivní) úrovni až do roku 2024, aby se inflace vrátila do blízkosti 2% cíle. To je koneckonců i převládající názor členů FOMC, který by dnes mohl zdůraznit také šéf Fedu.
Na zářijovém zasedání proto bude ve hře zvýšení sazeb o 50-75 bazických bodů, které by posunuly základní sazbu Fedu ke 3 % (tj. do mírně restriktivní úrovně). Finální rozhodnutí o sazbách nicméně ovlivní ještě dvě důležitá čísla – výsledek srpnových payrolls (2.9.) a inflace (13.9.), přičemž zejména další silná data z trhu práce by si zřejmě vynutila razantnější reakci ze strany měnové politiky.
Dominik Rusinko
Analytik ČSOB