07. 05. 2020
Karanténní opatření omezila přeshraniční obchod
Podle předběžných údajů skončila v březnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 3,1 mld. Kč. Ten byl oproti stejnému měsíci před rokem nižší o 12,6 mld. Kč. Výsledek zklamal i tržní očekávání, která počítala se saldem lepším o cca 10 mld. Vývoz pokračoval v poklesu, který se však v březnu výrazně prohloubil na 13,3 %, meziročně, zatímco dovozy klesly o 9,9 %. Celkový zahraniční obchod se zbožím ovlivnily dopady opatření proti šíření koronaviru, tedy odstávky výrob a uzavření firem. Projevilo se to zejména na snížení kladného salda obchodu s motorovými vozidly (o 12,9 mld.), nižší přebytky vykázal i obchod s elektrickými přístroji a strojním zařízením. Na druhé straně příznivě působil menší deficit obchodu s ropou a zemním plynem a to zejména zásluhou nižších cen ropy na globálních trzích.
Březnový zahraniční obchod byl již z velké míry ovlivněn zavedením karanténních opatření a omezeným provozem na hraničních přechodech. V dubnu bude výsledek obchodní výměny nejspíš ještě o poznání horší, protože restriktivní opatření trvala celý měsíc. Můžeme tedy očekávat další propad vývozů i dovozů. S tím jak se postupně uvolňujímimořádná karanténní opatření a bude se rozbíhat ekonomická aktivita, zvedne se i přeshraniční obchod. Už nyní se pomalu obnovují subdodávky z Číny či Koreje, které byly v únoru a březnu téměř zastaveny. Také okolní státy postupně uvolňují restrikce a obchodní výměna by se tak měla během května začít zvyšovat. Druhá polovina roku by už měla být z hlediska objemu exportů i importů příznivější, nicméně ekonomický pokles v eurozóně se negativně podepíše i na obchodní výměně.
Celkově tak očekáváme, že výsledek zahraničního obchodu za rok 2020 bude podstatně horší oproti loňsku. Export by se měl propadnout o více než 15 % a bilanci tak udrží v kladných hodnotách současné výrazné snížení importů. V souhrnu by tak měla bilance zahraničního obchodu podle našeho odhadu letos dosáhnout 95 mld. Kč, tedy zhruba úrovně roku 2018.
Autor: Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank