18. 01. 2024
KB Pojišťovna radí, jak žádat o náhradu škody, když vás někdo srazí na sjezdovce
Blíží se jarní prázdniny, které většina Čechů tráví na horách tuzemských i těch zahraničních. Bohužel častými dozvuky těchto zimních radovánek na lyžích a snowboardech jsou úrazy, které si buď sportující zaviní sami, nebo si je způsobí navzájem. V tom druhém případě má poškozený nárok na odškodnění svého úrazu a viník naopak povinnost újmu uhradit. Jak získat odškodné a na co všechno má lyžař, který se stane obětí nehody, nárok, radí odborníci KB Pojišťovny.
Jedním z mnoha případů, který loni likvidátoři KB Pojišťovny řešili, bylo poranění kolenních vazů a menisku lyžařky v italských Dolomitech, které si vyžádalo akutní operaci a hospitalizaci. Protože si lyžařka úraz nezpůsobila sama, ale srazil ji snowboardista, uplatňovala svůj nárok po něm. Viník měl naštěstí sjednáno pojištění odpovědnosti, takže vyřízení celé události proběhlo hladce.
Jak by měly případné oběti srážek na svahu správně postupovat, aby řešení jejich případu bylo „bezkolizní“?
Pokud má zraněný kontakt na viníka nehody, škodu by měl u něho následně uplatnit písemnou formou, ideálně doporučeným dopisem. Poškozený může požadovat jak náhradu ušlé mzdy, bolestné, náklady spojené s léčbou, odškodnění za ztížení společenského uplatnění a další nároky, včetně třeba nákladů za zničené vybavení. „Doporučujeme, aby poškozenému pomohl se sepsáním dopisu právník, který zná legislativu a ví, na co má zraněný nárok,“ doplňuje Gabriela Trojanová.
REKLAMA
Řešení nehody na svahu je mnohem jednodušší, jestliže má viník sjednáno pojištění odpovědnosti
Pokud viník nebude s uplatněním škod souhlasit, musí se poškozený obrátit na soud
Pokud viník nehody pojištění odpovědnosti nemá, bude muset veškeré nároky poškozeného uhradit
z „vlastní kapsy“ a řešení takové situace bude nepochybně složitější a s velkou pravděpodobností i časově náročnější. „I v tomto případě by měl poškozený začít řešit svoji událost stejně – odesláním dopisu s požadavkem na zaplacení škody. Pokud viník nebude ochoten nároky uznat, musí poškozený prostřednictvím právníka sepsat žalobu a uplatňovat újmy u soudu. Soudní proces je časově náročný, a ne právě levný, ale i náklady na právníka a za soudní výlohy je možné nárokovat u viníka nehody,“ doporučuje ideální postup Robert Schulhauser, právník KB Pojišťovny
Ať už se taková událost stane na českých nebo zahraničních horách, je postup v podstatě obdobný. „Například v Itálii je pojištění odpovědnosti pro lyžaře povinné, takže vymáhání nároků poškozených bývá jednodušší než po nepojištěném viníkovi v Čechách,“ říká Gabriela Trojanová a varuje před na první pohled „neškodnými“ srážkami. I malá kolize třeba ve frontě na lanovku může způsobit „škody“ na zdraví, i když si to lyžař možná v první chvíli ani neuvědomí.
„Ve frontě do mě zezadu najel velkou rychlostí lyžař. Byla jsem ale otočená zády a nemohla jsem reagovat. Lyžař se omluvit a odjel. Až když jsem se druhý den ráno probudila, zjistila jsem, že mám pochroumanou krční páteř a nemohu otáčet hlavou. Byla jsem na neschopence, rekonvalescence trvala 14 dní a sama jsem si hradila nemalé náklady za rehabilitaci,“ napsala klientka kontaktnímu oddělení KB Pojišťovny. V tomto případě měla smůlu, viník zůstal neznámý. Pro příště musí získat kontaktní údaje viníka a zajistit případné svědky, aby mohla svůj nárok uplatnit.
Bohužel zraněných klientů, kterým viník nehody ujel anebo se u nich neprokáže cizí zavinění a událost je uzavřena s tím, že si lyžař způsobil úraz sám, eviduje KB Pojišťovna jen v zimní sezóně desítky. Pak už takového klienta „zachrání“ pouze vlastní úrazové pojištění, ze kterého může získat odškodnění nejen za úraz jako takový, ale u těch vážnějších třeba i za trvalé následky. Hlášení úrazu je snadné, klient to může udělat prostřednictvím online formuláře na stránkách kbpojistovna.cz.
„V loňském roce jsme varovali české lyžaře – viníky, jak se zachovat, pokud se stanou účastníkem nehody na svahu, letos jsme přidali cenné rady, jak odškodnění po viníkovi naopak získat. V obou případech se také vyplatí mít vlastní kvalitní pojištění s dostatečným limitem. Ať už jde o samostatné pojištění odpovědnosti z běžného občanského života, které platí v tuzemsku i po celé Evropě, nebo komplexní cestovní pojištění s pojištěním odpovědnosti, které v obou variantách hradí škody až do limitu 20 milionů korun,“ uzavírá téma zimních škod z lyží Gabriela Trojanová.