CZK/€ 24.930 -0,16%

CZK/$ 21.950 -0,06%

CZK/£ 29.233 +0,05%

CZK/CHF 26.467 -0,46%

07. 07. 2022

Kdy konečně skončí medvědí nálada na trhu?

 

Aktuálně se nacházíme ve fázi medvědího trhu, který je v podstatě opakem býčího trhu. Do této fáze se trh dostává pokud klesne o 20 % nebo více z 52-týdenního maxima. Dnes vidíme tento pesimismus investorů, kteří čekají, kdy konečně přijde obrat k lepšímu. To se však tak brzy nemusí stát a hrozí další prohloubení negativního sentimentu.

Loading



 

Medvědí trh na všech frontách

Poslední výrazné poklesy na trzích před nástupem vojenského konfliktu datujeme do roku 2020, kdy začala pandemie koronaviru a následovaly restrikce po celém světě. Na americkém akciovém trhu trvají medvědí trhy obyčejně cca 9 měsíců. To znamená, že brzy by zoufalství investorů mohlo skončit, avšak všechno může být jinak. Pokračování vojenského konfliktu prohlubuje ekonomickou krizi, zvyšuje inflaci a nejistota na trzích stále roste. Globální ekonomické prostředí začalo být brzdou téměř pro všechny investice, jako jsou akcie, futures, zahraniční měny a kryptoměny. Negativní nálada se přenesla do téměř všech tříd aktiv a je obtížné říci, kdy se tento stav stabilizuje. Někteří analytici předpovídají, že medvědí trh může trvat i následující dva roky. Benchmarkový index S&P 500 jako určitý představitel celkové výkonnosti trhu, poprvé klesl do fáze medvědího trhu 13. června, kdy uzavřel 21,8% pokles oproti maximu ze 3. ledna.

Výkonnost amerického benchmarkového indexu S&P 500 za posledních 5 let. (zdroj: Investing)

Negativní vyhlídky

REKLAMA

Podle Goldman Sachs může riziko propadu v USA narůst v následujícím roce až na 30 procent. Model Bloomberg Economics předpokládá ještě výraznější pokles za stejné období a to až 38 %. Mnozí Američané i Evropané se však domnívají a pociťují, že recese je už tady. Průzkum společnosti CivicScience prokázal, že více než třetina Američanů je přesvědčena, že ekonomika je právě teď v recesi.

Únik před medvědím trhem

Problémem je, že nikdo s jistotou neumí říct, kdy medvědí trh skončí. Přestože pokles se objevuje napříč všemi aktivy, dokonce v kryptoměnách, které měly být odolné vůči globálním změnám, tak určitý typ záchrany mohli najít investoři v odvětví komodit. Energetika a komodity jsou a také byly jednou z oblastí, která rostla, přičemž ropa WTI dosáhla v letošním roce 10letého maxima. Je třeba se však mít na pozoru. Opatření centrálních bank jako je Fed a dalších po celém světě zvyšují sazby ve snaze zastavit rapidně zvyšující se inflaci a komoditní trhy mohou utrpět resp. zpomalit v obavách z recese a zmírňování poptávky. Dalším aktivem, které profituje z agresivnější politiky Fedu je americký dolar. Tato měna je momentálně pro investory bezpečným přístavem a očekáváme, že dolar zůstane na rostoucí úrovni i díky přísné měnové politice v USA.

Lucía Žárská, analytička společnosti ProfitLevel

Loading


Související články

Komentář: Světový řád, na který jsme si zvykli, se drolí

Debaty o clech, obchodních válkách a recesi jsou dnes tím nejpalčivějším tématem, ovšem tato pozornost se neupírá směrem, který by vysvětlil původ všeho současného chaotického dění. Je celní válka důsledkem iracionálního rozhodování Trumpovy administrativy, nebo je to důsledek podstatné transformace světového řádu pod povrchem, o které se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 04. 2025