24. 11. 2022
Komentář: Díkůvzdání v barvě americké recese
Den před oblíbeným severoamerickým svátkem Díkůvzdání zasvítily dva důležité makroekonomické indikátory barvou recese. Pesimistickou řečí promluvily jak pravidelná týdenní data žádostí o podporu, tak index podnikatelských nálad PMI.
Pokud jde o žádosti o podporu, především tzv. continuing claims jsou poměrně spolehlivým vysokofrekvenčním indikátorem mapujícím situaci na trhu práce v USA. Pokračující žádosti o podporu vzrostly od svého dna o více než 200 tisíc, což indikuje jasné ochlazení na trhu práce a potažmo nárůst nezaměstnanosti. Pokud tento negativní trend vydrží, je v souladu s železným Okunovým zákonem na recesi (pokles HDP) vcelku jasně zaděláno.
Co se týká PMI jak listopadový index nálady v průmyslu, tak index nálady v sektoru služeb výrazně propadl pod klíčovou hodnotu 50 bodů, což by měla být hranice oddělující konjunkturu od recese. Zde je však třeba zdůraznit, že v případě USA nejsou indexy PMI natolik reprezentativní jako jejich statistické protějšky indexy ISM, jejichž časové řady jsou daleko delší a tudíž pokrývají daleko více recesí. Indexy ISM prozatím pod hodnotu 50 bodů nepropadly, ale jejich korelace s PMI je vysoká, přičemž data za listopad budou zveřejněna až na počátku prosince. Na Mikuláše tedy počítejme s tím, že ISM zřejmě vyšlou další dost silný signál o blížící se recesi v USA.
Na závěr rozjímání o přicházející americké recesi je třeba si říci, že ať již bereme v úvahu týdenní data o žádostech o podporu v nezaměstnanosti či indexy podnikatelských nálad typu PMI, vždy je třeba mít na paměti, že jde o souběžné, ale nikoliv o předstihové indikátory recese. Jediným spolehlivým předstihovým indikátorem americké recese je sklon výnosové křivky, který přesně předpověděl osm z osmi posledních recesí. Dodejme, že dolarová výnosová křivka přitom hovoří jasnou řečí – sklon je výrazně inverzní již několik dní v řadě, což je jasný signál toho, že recese v USA – do roka (či maximálně dvou) – přijde.
Autor: Jan Čermák, analytik ČSOB