CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

01. 10. 2024

0 komentářů

Komentář: Stoupající cena zlata vypovídá o české měně

 

Hranice 60 tisíc korun za unci zlata byla pokořena. Došlo k tomu v den zasedání rady České národní banky, která snížila úrokové sazby o 0,25 procenta. Podle ekonoma Romana Pilíška jde o symboliku toho, co papírové měny v dnešní době představují. 

Loading



 

Ve chvíli, kdy centrální banky snižují úrokové sazby, cena zlata roste. V Česku se koncem září tato situace opět potvrdila. „Česká měna, ale i jiné zahraniční měny jsou dluhem a jejich relativní hodnota v porovnání s jinými měnami je z podstatné části dána úrokovou sazbou. Tím, jak skrze bankovní systém narůstá množství dluhových peněz například zadlužováním státu, ruku v ruce se snižujícími se sazbami a stagnací HDP klesá i hodnota české koruny ke zlatu. V roce 1993 stála unce zlata 9 960 korun, koncem letošního září 60 000, to je ztráta české koruny ke zlatu ve výši 84 procent,“ řekl Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

Důvěra v americký dolar klesá a světové centrální banky hledají jiný způsob, kam uložit své rezervy. „Globální Východ a Jih dlouhodobě hledá alternativy k americkému dolaru, některé země za své obchodní přebytky aktivně nakupují zlato místo amerických dluhopisů. USA a západní svět jsou zvyklé se dlouhodobě zadlužovat, a proto budou mít s hledáním kupců pro své dluhy stále větší problémy. Pokud jejich ekonomiky nebudou schopny zajistit odpovídající růst HDP, pak se nevyhnutelně řítí do další inflační vlny. Aktuálně indikuje cena zlata k české koruně budoucí inflaci ve výši přes 33 procent. Podobnou situaci jsme zde měli před příchodem covidu,“ řekl Roman Pilíšek.

Podle ekonoma správce devizových rezerv České republiky nejvhodnější šanci propásl. „Česká koruna je z podstatné části ve vleku událostí světových ekonomických změn. Bylo zásadní chybou, že k nákupu zlata nepřistoupily dřívější rady České národní banky mnohem dříve, zvláště když natiskly dva biliony českých korun. Důsledky těchto rozhodnutí se potáhnou po generace,“ upozornil Roman Pilíšek.

Česká národní banka sice své zásoby zlata zvyšuje, začala s tím ale pozdě a zlato nakupuje výrazně dráž, než mohla. Počínaje podzimem roku 2022 nastal počátek osmiletého cyklu, během něhož cena zlata poroste.

„Z historických dat sledujících tyto cykly vyplývá, že zlato v amerických dolarech obvykle roste prvních pět let, přičemž vrchol současného cyklu by měl nastat kolem roku 2028. Pak dojde k dlouhodobějšímu klesání ceny, jehož výsledkem bude nalezení počátku nového osmiletého cyklu. Zlato nyní překonalo hranici 60 000 korun, která byla pro mnohé ještě začátkem roku nepředstavitelná. Podle dosavadního vývoje dosáhne v letech 2027 až 2028 cena unce zlata až 100 tisíc korun,“ uzavřel Roman Pilíšek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *