26. 01. 2022
Komentář: Záleží trhům na geopolitice?
NAPĚTÍ: Rusko-ukrajinské vztahy podněcují geopolitické obavy a přispívají k rizikovému prostředí na globálních trzích. Nebezpečí však nelze přeceňovat. Geopolitické riziko (viz graf) je nízké, pokud jej přirovnáme k válce v Iráku v roce 2000 a útokům z 11. září. Historie ukazuje omezené dlouhodobé dopady většiny geopolitických krizí na globální trh. Také nejistota ohledně širší hospodářské politiky je už vysoká a stává se „novým standardem“. Podrývá to hospodářský růst a výhled kapitálových výdajů, zdržuje rozhodovací proces a omezuje kapitál na rozvíjejících se trzích.
NÁSLEDKY: Hrozby geopolitického charakteru mají často mnohem větší dopad než událost samotná, která odstraní nejistotu. Zásadní události, jako například válka v Zálivu v roce 1990 nebo 11. září, jsou vzácností. Každá zaznamenala oslabení rizikových aktiv, jako jsou akcie, ale naopak posílení bezpečných aktiv, jako je zlato a americké státní dluhopisy. Riziková aktiva se nicméně rychle vzpamatovala. Při invazi na Krym v roce 2014 dokonce překonala i bezpečná aktiva. Dopady jsou větší a přetrvávají déle na trzích, které jsou blízko aktuálním událostem. Rusko (RSX) je letos trh s nejhorším výkonem, který klesl o 16 %. To ukazuje, že i nejlevnější trh na světě (poměr 5,3x P/E) může zlevnit. Konflikt by mohl zhoršit energetickou krizi v Evropě (EZU) a podpořit růst cen ropy (OIL). Rusko je největším světovým producentem ropy a vývozcem pšenice.
INDEXY: Index nejistoty hospodářské politiky je sestaven na základě zmínek slova „nejistota“ v předních zpravodajských médiích 21 ekonomik s váhou podle jejich HDP. Index geopolitického rizika vyvinul Fed na základě zmínek o „geopolitickém riziku“ v 10 předních světových zpravodajských médiích.
Všechny údaje, čísla a grafy jsou aktuální k 25. 01. 2022
REKLAMA
Jedna z posledních analýz: https://www.etoro.com/investing/etoro-plus-in-depth-analysis/
Autor: Ben Laidler, stratég pro globální trhy eToro