CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

20. 07. 2017

0 komentářů

Koruna dnes krátce pod 26 CZK/EUR

 

Kurz české měny se dnes krátce před poledne podíval pod hladinu 26 CZK/EUR, když se na mezibankovním trhu uskutečnil obchod za 25,995 CZK/EUR. Silnější byla česká měna před zahájením intervencí v listopadu 2013. Po odpolední tiskové konferenci prezidenta ECB koruna své zisky umazávala, když se kurz vrátil k 26,10 CZK/EUR. Dle našeho názoru dočasně se tak přerušila vazba silné euro-silná koruna.

Loading



 

České měně pomáhá v dosavadním průběhu červencového obchodování silná pozice eura na světovém trhu. Ta vyplývá především z faktu, že se evropské ekonomice daří. A tím, pádem se daří i ekonomice české, která je na vývoji vnějšího prostředí jako malá otevřená ekonomika závislá. Tuzemská měna navíc profituje ze sílících očekávání, že ČNB na svém srpnovém zasedání přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. To je i náš scénář.
Na očekávaném srpnovém zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB by žádný zásadní dopad nemělo mít ranní zveřejnění červnového vývoje cen v primárních okruzích. A to přesto, že ceny průmyslových výrobců zaznamenaly mnohem hlubší než očekávaný meziměsíční pokles a meziroční růst spadl na pouhých 1,3 %. Vysvětlení nám poskytne zejména pohled na ceny ropy, které se v červnu dostaly na nejnižší hodnotu od listopadu loňského roku. Jedná se tak o pozitivní nákladový šok. Horší je pohled na ceny zemědělských výrobců. Ty si v červnu připsaly dalších 0,9 % m/m a meziročně jsou vyšší o 12,55 %. vhledem k ne příliš povzbudivým vyhlídkám letošní úrody se obáváme, že tlaky na vyšší ceny zemědělských produktů zůstanou vysoké a tudíž ceny potravin v rámci spotřebitelské inflace půjdou nadále nahoru.
Do zasedání ČNB zbývají dva týdny. Očekáváme, že bude sílit očekávání na růst úrokových sazeb a tudíž je velmi pravděpodobné, že se hráči na trhu opětovně pokusí dostat kurz pod hladinu 26 CZK/EUR.
JAN VEJMĚLEK, KOMERČNÍ BANKA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *