PMI v eurozóně za květen zaznamenaly solidní nárůst. Zatímco německý průmysl mírně zklamal, Francie překonala odhady jak v průmyslu, tak i ve službách, které jsou nejvíce postiženy bezpečnostními opatřeními. Celkově se tak předstihové ukazatele v hlavních ekonomikách eurozóny vrátily přibližně na své březnové úrovně, stále ale zůstávají výrazně pod úrovněmi z let 2008 a 2009.
Americký trh práce si připsal za poslední týden dalších 2,4 mil. žadatelů o pomoc v nezaměstnanosti. Celkově tak tamní úřady evidují 25 mil. příjemců podpory. Od přelomu března a dubna, kdy se během jednoho týdne na úřad práce přihlásilo 7 mil. lidí, se přírůstky postupně snižují. I tak ale zůstávají nesrovnatelně vyšší ve srovnání s předchozí historickou zkušeností.
Koruna dnes pokračovala ve své jízdě z předchozích dní a v jeho závěru se snaží udržet u úrovně 27,10 za euro. Obdobný trend následují i ostatní měny v regionu, nicméně koruna si připisuje nejvyšší zisky. Stojí za tím silnější euro vůči dolaru a celkový příval optimismu na finančních trzích. Ten pozorujeme celý tento týden poté, co se objevily zprávy o pokroku ve vývoji vakcíny proti nemoci covid-19. V horizontu posledních dvou měsíců se tak jedná již o třetí pokus koruny vymanit se z pásma 27-28 za euro. Nicméně podle našeho názoru, stejně jako v předchozích případech, koruna opět posiluje nad rámec svých fundamentů. Tržní úrokový diferenciál vůči eurovým sazbám se za poslední týden zlepšil jen mírně a korunu tak jen pohání pouze optimismus devizových a akciových trhů. Podle nás se tak koruna v nejbližších dnech vrátí nad úroveň 27,30 za euro.
FRANTIŠEK TÁBORSKÝ
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.