29. 07. 2021
Kryptoměnový svět je plný krádeží
„Špatně regulované a do značné míry anonymizované prostředí kryptoměn je pro zloděje doslova požehnáním. Nemůžeme se proto divit, že kryptokrádeže jsou na vzestupu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V nadsázce se o kradení někdy hovoří jako o druhém nejstarším řemesle na světě. Krádeže bohužel doprovázejí lidstvo již od jeho vzniku a postupem času získávají stále sofistikovanější podobu. Již delší dobu trápí i svět kryptoměn, kde se množí hackerské útoky.
Objem krádeží v kryptoměnovém světě se obtížně odhaduje. Přesto existují kvalifikované odhady, které lze alespoň řádově považovat za relevantní. Například podle údajů společnosti SlowMist, která se zabývá bezpečnostními otázkami ve světě kryptoměn, se objem kryptokrádeží vyšplhal od roku 2012 do současnosti k úrovni 1,2 bilionu dolarů. To převyšuje částku 26 bilionů korun, která odpovídá hrubému domácímu produktu České republiky za více než čtyři roky.
Při analýze krádeží kryptoměn je mnohdy těžké odhadovat skutečné ztráty. Například včera došlo k útoku na token PolyYeld. Hackeři ukradli projektovou dokumentaci, díky čemuž vyrobili 4,9 miliardy tokenů, které následně prodávali na trhu. Cena za token rázem spadla z 26 dolarů na 0,00001 dolaru, přičemž se pravděpodobně nikdy nedozvíme, za jakou cenu a kolik tokenů se hackerům podařilo prodat.
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
REKLAMA