24. 05. 2022
Kryptoměny jsou svědky dalšího vzestupného a sestupného týdne
Kryptoměny mají za sebou dalších sedm dní, kdy se ceny pohybují nahoru a dolů, a i když výkyvy zasáhly všechna aktiva, vykazují menší volatilitu než minulý týden.
Bitcoin se v průběhu minulého týdne pohyboval mezi 28 a 31 000 americkými dolary, nyní se však vrátil k hranici 30 150 dolarů, kde předchozí týden skončil. Ether zůstal relativně stabilní a v současné době se obchoduje kolem 2 tisíc dolarů, což je asi o 100 dolarů méně než minulý týden touto dobou.
Největší pozornost však i nadále vzbuzovaly události spojené se zrušením vazby terraUSD na jeho fiat ekvivalent a následnou ztrátou hodnoty jeho sesterské mince Luna.
Zatímco trh čelí prvnímu trvalému „rozkolísání“ za téměř dva roky (což odráží situaci indexu S&P 500 v teritoriu medvědího trhu), lze očekávat, že mnoho aktiv čekají ještě krušné časy. Úloha burz bude klíčovější, než kdy jindy, protože budou pomáhat začínajícím investorům snižovat riziko tím, že jim poskytnou přístup k projektům s nejsilnějšími možnostmi využití, protože tlak na životní náklady začíná skutečně ukusovat z disponibilních příjmů.
Dobrou zprávou však je, že předchozí medvědí trhy vedly k inovacím, takže i když novinové titulky naznačují zkázu a sklíčenost, mohly by podpořit vývoj v tomto odvětví.
REKLAMA
Ztráty Salvadoru z BTC dosahují výše další splátky dluhopisů
Snížení ceny bitcoinu zasáhlo salvadorské rezervy, přičemž ztráty se rovnají příští očekávané platbě státu držitelům dluhopisů.
Od té doby, co se prezident Nayib Bukele stal první vládou na světě, která loni v září zavedla bitcoin jako zákonné platidlo, investoval do nákupu BTC přibližně 105 milionů dolarů. Bohužel cena kryptoakcie od prvního nákupu klesla o 45 %, čímž se hodnota držby snížila o 66 milionů dolarů.
To podle agentury Bloomberg vedlo ke ztrátám ve výši zhruba 40 milionů dolarů, což je o něco více než příští splátka zahraničního dluhu země, která má být v červnu uhrazena ve výši 38,25 milionu dolarů.
Nezdá se však, že by volatilita cen vlády příliš odrazovala. Britské ministerstvo financí minulý měsíc oznámilo plány na uznání stablecoinů jako platné formy platby – to vše je součástí širších plánů, jak z Británie udělat globální centrum pro kryptoaktivní technologie a investice. Ačkoli se tedy z experimentu Salvadoru můžeme leccos naučit, neznamená to konec zájmu států o kryptoměny a jejich rostoucí využití v běžném platebním styku.
Do Evropy přichází ETF Future of Finance společnosti Grayscale
Evropští investoři mohou nyní získat expozici vůči krypto společnostem prostřednictvím ETF Future of Finance společnosti Grayscale, které je nyní k dispozici na londýnské burze cenných papírů, italské burze Borsa Italiana a německé burze Deutsche Börse Xetra.
REKLAMA
Fond, který byl dříve k dispozici pouze americkým investorům, je založen na indexu Bloomberg Grayscale Future of Finance, který sleduje výběr společností poskytujících finanční služby, u nichž se předpokládá, že budou lídry „rozvíjející se digitální ekonomiky“.
Ačkoli cena fondu od jeho založení klesla, mnoho jeho investorů se pravděpodobně zaměřuje na dlouhodobou hodnotu odvětví. Proto se evropští investoři mohou rozhodnout, že se budou angažovat, dokud mohou při těchto nižších cenách.
Společnost Cloudflare experimentuje s ETH s cílem „vybudovat lepší internet“
Společnost Cloudflare se chystá v příštích několika měsících spustit uzly validátoru Etherea v rámci svého závazku k ekologické udržitelnosti a pomoci „vybudovat lepší internet“. Firma se chystá v průběhu několika příštích měsíců v rámci projektu tyto validační uzly plně využít ke stakingu – na jeden uzel je zapotřebí 32 etherů (ETH).
Před očekávaným přechodem Etherea na proof-of-stake bude Cloudflare zkoumat energetickou účinnost, řízení konzistence a rychlost sítě PoS, protože experimentuje s „novou generací sítí Web3, které přijímají proof of stake“, přičemž ETH je první.
Pokud nedojde k žádnému zpoždění, sloučení a přechod na konsensuální mechanismus PoS bude spuštěn v druhé polovině roku, přičemž společnost Cloudflare naznačuje, že to zajistí „významné zlepšení energetické účinnosti“ sítě.
Web3 je sice kritizován za svou energetickou náročnost, ale je zajímavé, že se technologičtí giganti spojili, aby pomohli tento problém vyřešit.
Autor: Simon Peters, analytik trhů s krypto aktivy ve společnosti eToro