06. 04. 2017
Kurzový závazek je pryč, velký třesk na devizovém trhu začíná
Bankovní rada dnes ukončila svůj kurzový závazek. Koruna je tedy volná a může začít směle posilovat. V tom ji podporuje dobrý výkon ekonomiky, jejíž vnější rovnováhy vykazují přebytky.
Zahraniční obchod dosahuje velmi slušných přebytků a dokonce i běžný účet platební bilance dosáhl v posledních třech letech slušného přebytku. I v průběhu kurzového závazku Česko zaznamenávalo vyšší nárůst produktivity než země platící eurem, to by se nyní stejně jako přebytek bilance běžného účtu mělo projevit na posilování domácí měny.
Nicméně minimálně v prvních týdnech a měsících reálná ekonomika nebude mít hlavní roli na utváření kurzu. Jedním z důvodů je, že mnozí exportéři si na finančním trhu zajistili kurz, za který budou prodávat eura, která v budoucnosti získají. Tím hlavním důvodem je velká spekulativní pozice, která na posílení kurzu sází.
Zejména v průběhu posledního roku investoři začali sázet na konec kurzového závazku a následného posilování koruny proti euru. Spekulanti přibývali i v posledních dnech, kdy byla tato spekulace velmi drahá. Podle našeho odhadu investoři investovali do této spekulace až 30 miliard eur. To je na českou ekonomiku obrovská částka, nicméně to není velká částka pro londýnské investory. Scénářů pro to, jak se bude vyvíjet tato spekulativní pozice, je více.
- Koruna posílí a nerovnováhy na finančním trhu, které zdražovaly sázky na posilování koruny, se narovnají. To přiláká nové spekulanty, kteří vidí dlouhodobý rovnovážný kurz koruny proti euru kolem 25 CZK/EUR. To bude korunu rychle hnát k silnějším hodnotám a v tomto scénáři by se její kurz mohl lehko dostat pod 26 korun za euro.
- Koruna sice posílí, ale investoři začnou vybírat své zisky, což bude její pohyb směrem k silnějším hodnotám brzdit. Vzhledem k rozsahu spekulativní pozice budou noví investoři opatrní a nové spekulace na posílení koruny budou přibývat pouze pomalu. Tento scénář by odpovídal kurzu koruny kolem 26,50-26,70 CZK/EUR, což je hladina, na které již většina spekulantů realizuje alespoň malý zisk.
- Koruna v první fázi neposílí a někteří netrpěliví investoři začnou zavírat své pozice. Odliv kapitálu bude tlačit na oslabování koruny a někteří spekulanti budou realizovat stop-loss příkazy, které budou tlačit korunu k ještě slabším hodnotám.Oslabování koruny budou brzdit noví spekulanti, kteří čekají na slabší kurz koruny, aby mohli zahájit svou spekulaci.
Největší pravděpodobnost vidíme v realizaci prvního scénáře, když předpokládáme, že se koruna v prvních dnech bude pohybovat kolem hladiny 26 korun za euro. V zásadě všechny scénáře počítají s výrazným zvýšením volatility, přičemž ve třetím scénáři by volatilita byla pravděpodobně největší.
REKLAMA
ČNB zaujme vyčkávací taktiku
Vzhledem k nejistotě ohledně dalšího vývoje na devizovém trhu ČNB zaujme vyčkávací taktiku. Počká si, kde se kurz ustálí a podle toho bude dále upravovat měnovou politiku. Mezitím předpokládáme, že ekonomická data centrální banku zklamou. Inflace v létě nebude tak vysoká, jak dosud předpokládala, mzdový růst bude i nadále zaostávat za její prognózou. Celkově by tedy ČNB podle našeho odhadu měla pozorovat nižší inflační tlaky, než předpokládá její poslední prognóza. I z těchto důvodů ČNB nebude pospíchat s dalším zvyšováním sazeb. Podle nás první zvýšení sazeb přijde až v příštím roce. V případě realizace třetího scénáře vidíme možnost, že se ČNB pokusí stimulovat posilování koruny dřívějším zvyšováním sazeb.
Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky