15. 02. 2022
Lednové inflační překvapení
Včerejší ráno dalo konečně odpověď na otázku, kam až na začátku letošního roku vystoupala nevyzpytatelná – a tentokrát i v podstatě nepredikovatelná – česká inflace. Podle údajů statistického úřadu se meziroční inflace zastavila jen těsně pod hranicí deseti procent, kterou nicméně zdolá už v průběhu února.
Meziměsíční skok v cenách byl na naše poměry v podstatě nevídaný (+4,4 %) a překonal již tak pesimistický odhad centrální banky. Výrazně vzrostly především náklady na bydlení, a to nejenom kvůli obnovení DPH u elektřiny a plynu, ale i v důsledku zavedení nových ceníků energií platných od nového roku. I když náklady na bydlení vzrostly za jediný měsíc o téměř deset procent, není jejich letošnímu růstu ještě zdaleka konec. Ať už v důsledku dalších avizovaných úprav ceníků energetických, plynárenských a teplárenských společností, nebo i „díky“ soustavnému zvyšování cen bytů a stavebních materiálů. Ostatně tyto dvě poslední položky zastřešené v tzv. imputovaném nájemném i tentokrát výrazně podražily, a k tomu se ještě od ledna zvýšila jejich váha ve spotřebním koši. Celkově bylo stále dražší bydlení odpovědné za více než třetinu z aktuální téměř desetiprocentní inflace.
K lednové inflaci výrazně přispěly i další dvě nejvýznamnější položky ze spotřebního koše a sice potraviny a doprava. V případě druhé jmenované asi netřeba dlouze rozvádět rekordní ceny PHM ani zdražování nedostatkových automobilů. U potravin zase zafungovaly nové ceníky, které postupně reflektují rostoucí náklady výrobců, a tak nepřímo testují i cenovou citlivost samotných spotřebitelů. A šlo by nepochybně pokračovat ve výčtu inflačních faktorů dál, avšak mnohem zajímavější asi bude, zaspekulovat si, jak na vývoj inflace asi zareaguje ČNB. Centrální banka je tak trochu v předstihu před svojí prognózou, která předpokládala vrchol sazeb na úrovni cca 4,25 %, nicméně její očekávání předčí i samotná inflace. Vzhledem k tomu, že už ta únorová (ČNB ji bude mít před svým březnovým zasedáním již k dispozici) hravě překoná desetiprocentní hranici, dá se zřejmě očekávat další – tentokrát už spíše kosmetický – zásah v podobě zvýšení sazeb. Pokud se odchylka únorové inflace od výhledu ČNB nezvýší, může stačit 25 základních bodů, pokud však bude výrazně větší než aktuálního půl procentního bodu, repo sazba se může dostat i na pětku.
Petr Dufek
Analytik ČSOB