CZK/€ 25.215 -0,32%

CZK/$ 24.487 -0,76%

CZK/£ 29.923 -0,30%

CZK/CHF 26.843 -0,27%

23. 01. 2008

1 komentář

Luděk Niedermayer: Než bude pozdě

 


 

Není divu, že zpráva pro britskou vládu o rizicích globálního oteplování Země vyvolala velkou diskusi. Hrozba bezprostředního ohrožení života mnoha miliónů lidí a možnost značného dopadu na životní úroveň ostatních stojí za vážné zamyšlení.

O moc víc než diskuse v médiích, která po pár týdnech utichne, se asi nestane – mnohé vlády studii mlčením přejdou a jiné s poukazem na možnou neprůkaznost závěrů a vysoké náklady na řešení žádná opatření nepřijmou.

Nezní totiž logicky, aby jedna třeba malá země do snížení globálního oteplování masívně investovala a země okolní pod vlajkou neohrožení prosperity vypouštěly do vzduchu víc a víc škodlivin. Zní však zcela logicky, že pokud budou všichni dělat právě toto, katastrofální důsledky se dřív či později dostaví.

Na následujících řádcích opravdu nechci kritizovat realitu české společnosti v této oblasti, i když úvahy o navýšení povolenek k emisi skleníkových plynů opravdu nechápu, stejně tak jako to, proč se náš daňový systém nesnaží motivovat občany k ekologicky zodpovědnému chování.

Analogii k odkládání řešení zřejmých problémů lze nalézt i jinde. Již v polovině 90. let bylo jasné, že náš penzijní systém je nejen nespravedlivý k občanům s vyššími příjmy, ale navíc i neudržitelný.

REKLAMA

Lidé mojí generace měli obavy, jak se nezbytná reforma dotkne tehdejších padesátníků, zároveň jsme se ale těšili na nový spravedlivý a přehledný systém.

Uplynulo 10 let a nemalé platby na důchod mizí dál „ve stoupě“ současného systému. Za desetitisíce, které lidi s vyššími příjmy měsíčně státu na důchodový systém odvádějí, se ve stáří dočkají nejvýše zlomku těchto částek.

Navíc většina příjmů státu z prodeje majetku, které měly přechod k novému systému usnadnit, byla již utracena. Je jasné, že nevyhnutelná penzijní reforma bude nyní složitější a bude stát – tedy nás všechny – více peněz.

Obávám se, že potřebná reforma státních financí může dopadnout obdobně. Nedojde-li ke změnám, bude se situace, která nyní pod vlivem vysokého růstu ekonomiky nevypadá zas tak moc vážně, dále zhoršovat.

REKLAMA

Je sice pravda, že krize státních financí nemá tak zničující dopady, jaké by mohlo přinést podle těch pesimističtějších studií globální oteplení, ale je pravda, že by byla tak zbytečná, jako jsou zbytečné škody, které vznikly víc než desetiletým otálením politiků nad reformou penzí v naší zemi.

Autor je viceguvernérem České národní banky

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pavel Hanzl

    19 listopadu, 2006

    Tento článek je stručným a bohužel až bolestně pravdivým připomenutím existence falešné spravedlnosti, jíž je zákony vynucená sociální solidarita lidí s vyššími příjmy a zbytkem české populace v aktivní fázi jejího života.
    —————-
    Pane Niedermayere, Vaše slova by měla alespoň 2x týdně zaznít v prime time na TV Nova. Měla by zaznít v PS Parlamentu ČR z úst poliotika silné a stabilní vlády. A jejich výňatek by měl být vytištěn červenými písmeny u všech dveří úřadů práce, kam pravidelně docházejí naši spoluobčané s fingovanými razítky potenciálních zaměstnavatelů z fingovaných pokusů o nástup do práce, který se nezdařil, protože nemohou (a často nechtějí) nalézt práci. Aby nedošlo k mýlce: Nejsem pro zrušení sítě sociální pomoci. Nechci být jen stále neadekvátně trestán nemorální daňovou úpravou za to, že já se ke svému životu stavím odpovědně a pracuji ze všech sil. Práce je totiž spousta. Jen lidí ochotných pracovat je málo.
    —————-
    Koho zde překvapí, že na mou inzerci na úřadu práce v Teplicích, kde nabízím 10 pracovních míst pro práci finančního poradce, se nikdo nepřihlásil? Fixní plat a teplé místečko chce každý. Ale pracovat se každému nechce.

    Odpovědět