12. 06. 2017
Macron dostává od voličů silný mandát, týden bude ale ve znamení zasedání Fedu
Zdá se, že nový francouzský prezident Macron od voličů dostane skutečně silný mandát. Po vítězství v prezidentských volbách totiž jeho hnutí Republika v pohybu (REM) společně se spřáteleným hnutím MoDem dosáhly přesvědčivého vítězství (32,32 %) i v prvním kole parlamentních voleb, což může vést k zisku jedné z nejsilnějších pozic ve francouzském parlamentu v poválečné historii. Uvidíme, jak dopadne druhé kolo voleb příští neděli. Nejistotu totiž zvyšuje rekordně nízká účast voličů v kole prvním (méně než 50 %).
Pokud však dopadne vše podle projekcí, tak by Macron měl mít možnost prosadit své plány, které se trhům obecně zamlouvají. Připomeňme, že hovoří například o reformě pracovního trhu (na mušce je například 35 hodinový pracovní týden), o snižování daní (např. korporátních), o úsporách ve státním sektoru (propouštění). Na druhé straně plánuje vyšší investice (například do obrany). To vše by měla rámovat snaha o utužení spolupráce v EMU a zároveň plnění 3% cíle pro deficit veřejných financí (naposledy se to Francii povedlo v roce 2007).
Hlavní událostí tohoto týdne by však mělo být středeční zasedání Fedu. Všeobecně se sice počítá s tím, že Fed znovu zvýší úrokové sazby o 25 bps, ale jde o to, co z jednání FOMC dále vypadne. Je velmi pravděpodobné, že v rámci nové prognózy Fedu budou sníženy odhady pro všechny proměnné (HDP, míru nezaměstnanosti i inflaci), přičemž hrozí i snížení projektované trajektorie úrokových sazeb pro rok 2018 či 2019. Dolar pak může dále zklamat to, že součástí výstupů z jednání FOMC ještě nebude konkrétní závazek zahájit vyfukování bilance.
Petr Báča, ČSOB