CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.970 +0,33%

CZK/£ 30.269 -0,10%

CZK/CHF 27.012 +0,31%

12. 01. 2024

0 komentářů

Maloobchod přerušil rekordní sérii propadů a kosmeticky narostl

 

Tuzemské maloobchodní tržby v listopadu 2023 vykázaly v reálném vyjádření meziroční nárůst o 0,9 % a přerušily tak předchozí sérii osmnácti poklesů v řadě. Jedná se o příjemné překvapení, jelikož trh naopak sázel na další měsíc v minusu. Meziměsíčně se pak tržby zvýšily o 1,0 %.

Loading



 

V meziročním srovnání hlásí největší růst tržeb prodejci farmaceutického a zdravotnického zboží (9,9 %), kosmetických a toaletních výrobků (7,2 %) či počítačového a komunikačního vybavení (6,6 %). V útlumu naopak zůstávají výrobky pro domácnost (-6,5 %), oděvy a obuv (-6,2 %) či potraviny (-0,7 %).

Oproti předchozímu měsíci narostly nejvýrazněji prodeje farmaceutického a zdravotnického zboží (4,5 %), pohonných hmot (3,7 %) a počítačového a komunikačního vybavení (2,3 %), klesly naopak tržby za výrobky pro domácnost (-2,4 %).

Listopadový nárůst maloobchodních tržeb představuje příjemné překvapení, ovšem není na místě jej přeceňovat. Spotřebitelská nálada žádného výrazného zlepšení dosud nedoznala a v prosinci naopak dále propadla, což pro vánoční tržby nevěstí mnoho dobrého. Mírné listopadové oživení tak lze patrně přičíst hlavně stabilizaci příjmové situace domácností, jejichž reálné mzdy oproti předchozím měsícům patrně lehce narostly.

Rok 2023 se přesto zaručeně do historie českého maloobchodu zapíše červeným písmem, jelikož míří k poklesu v okolí 5 procent. Děsivě v tomto ohledu působí mezinárodní srovnání, podle kterého zůstávají tuzemské reálné tržby 6,3 procent pod úrovní z ledna roku 2020, tedy těsně před vypuknutím koronavirové pandemie, která odstartovala soustavu několika po sobě jdoucích krizí. Například v Polsku již tržby maloobchodníků před-pandemické hodnoty překonaly o 19,2 procent, na Slovenku zaostávají o umírněných 1,7 procenta a evropský průměr je již v plusu o 2,7 %.

REKLAMA

Právě slabá spotřeba domácností tak zůstává hlavní brzdou české ekonomiky a je i důvodem, proč ve stejném období vykazuje v celé Evropské unii nejhorší výkon právě český hrubý domácí produkt. Situace by se ovšem měla zlepšit s příchodem nového roku, kdy díky poklesu inflace dojde k obnovení meziročního růstu reálných mezd, což by zároveň mělo vylepšit i nadále mrazivou spotřebitelskou náladu.

Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *