CZK/€ 25.230 +0,10%

CZK/$ 24.168 +0,05%

CZK/£ 30.426 +0,29%

CZK/CHF 26.745 -0,28%

19. 12. 2024

0 komentářů

Mastercard představil deset trendů, které změní způsob placení v roce 2025

 

Technologie a inovace stále rychleji proměňují způsoby placení. Platby v reálném čase se stávají globálním standardem, jsou dostupné již ve více než stovce zemí a v příštích třech letech budou tvořit 27 procent všech světových elektronických plateb. Blíží se konec zadávání čísla karty při platbách online, pokračuje zjednodušování plateb v maloobchodu, mezi firmami i mezinárodně a generativní AI dramaticky zvyšuje bezpečnost plateb. Deset klíčových trendů a technologií pro rok 2025 a další období představuje technologická a platební společnost Mastercard.

Loading



 

„Očekáváme, že rok 2025 bude klíčový pro další rozvoj digitalizace a inovací, které usnadní každodenní život a zároveň zvýší kybernetickou odolnost. Očekávaný růst české ekonomiky představuje pro české firmy příležitost inovovat, růst a těžit z posilující kupní síly domácností. Český platební trh je na technologické špici Evropy, Češi jsou inovátoři, kteří rádi zkoušejí novinky a pokud jsou snadné na používání, rychlé a bezpečné, tak je i ochotně přijímají,” uvádí Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

10 trendů, které budou v roce 2025 a dále nejvíce ovlivňovat způsoby placení:

  1. Bezpečnost posílená umělou inteligencí

Kyberzločin představuje stále větší hrozbu s odhadovanými globálními škodami ve výši 10 bilionů USD v roce 2025 (přibližně 239 bilionů Kč). Umělá inteligence ale není jen zbraní v rukou zločinců, ale i mocným nástrojem obrany. Společnost Mastercard využívá nástroj Decision Intelligence Pro, který analyzuje biliony dat a v méně než 50 milisekundách dokáže odhalit podvodné transakce. Tím se zvyšuje ochrana proti podvodům v průměru o pětinu, v některých případech až o 300 procent.

  1. Malé firmy, velká řešení

Trendy v oblasti platebních technologií zásadně mění způsob, jakým malé firmy obchodují. Rostoucí využívání elektronických plateb a online obchodu vede k poptávce po komplexních a snadno použitelných řešeních. Centralizované platformy integrující platby, marketingové nástroje a analytické funkce dávají malým firmám možnost konkurovat velkým hráčům. Automatizace procesů a přístup k datům umožňují efektivnější řízení a vyšší zisky.

REKLAMA

  1. Ověřování identity na míru

Biometrické ověřování totožnosti bez hesel se rychle rozšiřuje. Digitální identita získává na významu ve všech oblastech, od zdravotnictví a vzdělávání až po veřejné služby. V Evropě tak společnost Mastercard například spouští službu, která obchodníkům umožňuje prostřednictvím použité platební karty ověřovat, že zákazník splňuje kritéria nákupu určeného zboží nebo služeb a není tak zapotřebí se prokazovat dalšími doklady.

  1. Nová éra digitální inkluze

Digitální peněženky se zdokonalují v komplexní finanční platformy integrující platby, osobní údaje, věrnostní programy, ale třeba i zdravotní údaje. Díky snadnému a intuitivnímu rozhraní budou finanční služby dostupné pro každého, bez ohledu na geografickou polohu nebo bankovní účet. Už teď to umožňuje služba Mastercard Pay Local, která spojuje kreditní nebo debetní kartu s místní digitální peněženkou a umožňuje tak nakupovat od místních prodejců bez nutnosti zakládat si předplacený účet a posílat na něj peníze. Prosadí se ty peněženky, které dokáží vytvořit intuitivní a vzájemně propojené ekosystémy.

  1. Platby u pokladny budou ještě jednodušší

Bezkontaktní platby už jsou standardem, v globální síti Mastercard už představují více než dvě třetiny všech nákupů. Jejich vývoj ale stále pokračuje. Řešení Tap on Phone umí proměnit libovolný smartphone v platební terminál a zjednoduší přijímání plateb pro všechny obchodníky. Technologie NFC se dále rozšiřuje a integruje do každodenního života a bude se využívat různými způsoby: od ověření platby přes přidání karty do mobilního telefonu po posílání peněz přátelům nebo členům rodiny.

  1. Zjednodušení plateb v segmentu B2B

Platby mezi firmami se zefektivní a zrychlí díky virtuálním kartám. Tyto jednorázově generované karty, napojené na firemní účet, umožňují automatické schvalování plateb, čímž se minimalizují chyby a zlepšuje kontrola nad výdaji. Integrace platebních systémů do firemních nástrojů umožňuje platby v reálném čase, prevenci podvodů a efektivnější řízení nákladů. Malé firmy tak získají přístup k široké škále nástrojů, od věrnostních programů až po účetní software, a otevřou si tak cestu k novému růstu.

  1. Platby v reálném čase strmě porostou

Platby v reálném čase se stávají globálním standardem a jsou dostupné již ve více než stovce zemí. Do roku 2028 se očekává 575 miliard takových transakcí, což představuje 27 % všech světových elektronických plateb. Kromě rychlosti nabízejí tyto systémy lepší propojení a sdílení dat, čímž se zjednodušují a zefektivňují zejména firemní platby. Propojení národních systémů dále usnadní i mezinárodní transakce. Kompatibilita s digitálními měnami centrálních bank navíc zajistí plynulé platby mezi tradičními a digitálními účty.

  1. Fintechové společnosti určí směr

Budou to zejména fintechové společnosti, kdo bude sehrávat zásadní roli v dalším zjednodušování finančních služeb a kdo bude přicházet se vzájemně propojenými a snadno dostupnými nástroji, jež budou dále rozšiřovat přínosy digitální ekonomiky.

  1. Sázka na blockchain

Blockchain technologie bude stále důležitější součástí globálního finančního systému. Kryptoměny, stablecoiny a tokenizovaná aktiva se již běžně používají, zejména v souvislosti s reálnými aktivy. Očekává se, že v roce 2025 blockchain ještě zlepší rychlost, zabezpečení a efektivitu plateb, především v oblasti obchodu mezi firmami (B2B). K dalšímu rozvoji této technologie jsou nezbytná partnerství mezi kryptofirmami a tradičními finančními institucemi, která povedou k inovativním a bezpečným platebním řešením.

  1. Přínosy tokenizace

Tokenizace, která každoročně zabezpečuje desítky miliard platebních transakcí nahrazováním citlivých dat jedinečnými tokeny, je pro Mastercard klíčová. Do roku 2030 chce Mastercard díky ní skoncovat s ručním zadáváním čísel karet a ověřovacích kódů při online platbách. Šifrování dat zajišťuje jejich bezpečnost i při případném odcizení. Stejnou technologii Mastercard již využívá například pro placení za palivo, aniž by řidiči museli vystupovat z auta. Potenciál tokenizace však sahá mnohem dále – od chytrých hodinek a telefonů, přes platební náramky a prsteny, až po bezpečné sdílení nákupních preferencí pro personalizované nabídky. Kombinací s blockchainem pak tokenizace digitalizuje a zefektivňuje ekonomické procesy, od kapitálových trhů až po obchod s nemovitostmi.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *