CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

13. 08. 2014

0 komentářů

Méně regulace, více byznysu. PPF chce rozdělit operátora O2

 


 

Méně regulace, více byznysu. PPF chce rozdělit operátora O2

Praha – Návrat v čase chystá největší tuzemská telekomunikační firma. Skupina PPF plánuje ve snaze oživit upadající byznys svého operátora O2 nečekaný krok. Největší českou telekomunikační společnost chce rozdělit na dvě firmy, podobně jako tomu bylo před rokem 2005, kdy Telefónica spojila Český Telecom s Eurotelem.

Do nové společnosti PPF pravděpodobně vyčlení pevné linky a infrastrukturu, nebude ale přímo poskytovat služby zákazníkům, jen je velkoobchodně přeprodávat dalším operátorům, informují Hospodářské noviny. Služby má nová společnost přeprodávat i samotnému O2, ve kterém zůstane mobilní část, další služby a jejich prodej. Podobně přitom fungují i konkurenční T-Mobile nebo Vodafone.

Oddělením se O2 může podle Hospodářských novin především vymanit z regulace, která dopadá jen na monopolní pozici v pevných sítích a která podle PPF omezuje byznys celého operátora. Po rozdělení by regulace dopadala jen na vyčleněnou firmu. Samotnému operátorovi by se mohlo ulevit tím, že nebude omezen třeba v zamýšleném balíčkování mobilního volání, internetu a televize po pevné lince, jako je dnes právě kvůli antimonopolním pravidlům.

Český telekomunikační úřad bude navíc muset znovu vypracovat své analýzy trhů a nechat je schválit Evropskou komisí.

REKLAMA

Opět je u toho Mlynář

Samotné O2 ani PPF nechtěly informace Hospodářských novin přímo komentovat s tím, že je firma obchodována na burze. „Nekomentujeme spekulace, zejména pokud by náš komentář mohl mít vliv na cenu akcií společnosti,“ řekl mluvčí operátora Martin Žabka. „O ničem není rozhodnuto,“ uvedl pouze člen vrcholového vedení PPF a představenstva O2 Vladimír Mlynář.

Právě Mlynář byl jako ministr informatiky u toho, když před jedenácti lety tehdejší polostátní Český Telecom koupil mobilního operátora Eurotel a spojil tak mobilní volání a pevné linky. Stát ho následně prodal španělské Telefónice, která obě firmy v roce 2005 spojila do jedné. O privatizaci přitom tehdy Mlynář jednal i se svým dnešním zaměstnavatelem Petrem Kellnerem, který údajně plánoval oddělit a prodat právě pevné linky, připomíná list.

Pevné linky sice v letošním prvním pololetí poprvé od roku 2006 v tržbách překonaly mobilní část, jsou ale dlouhodobě podinvestované, hlavně v připojení domácností. Oddělený investiční rozpočet to může změnit. O2 ale vlastní i nejrozsáhlejší páteřní optickou síť, na které je závislá většina konkurenčních poskytovatelů internetu, a připojuje i firmy. A optické kabely pro podnikatele si letos pořídil také T-Mobile díky fúzi s T-Systems a GTS.

Hlavní otázkou tak podle Hospodářských novin je, co vše se z největšího operátora vyčlení a co v něm nakonec zůstane. Ostatní firmy na trhu nechtěly plány PPF komentovat, mimo záznam ale připouštějí, že právě skutečný rozsah rozdělení O2 bude zásadní pro vývoj českých telekomunikací.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *