I když čínské akciové trhy reagují pozitivně, pozitivní kombinace levnější ropy a volnějších měnových podmínek zatím nenastartovala mezi čínskými podniky žádnou vlnu euforie – barometr podnikatelské nálady v průmyslu dál zůstává v negativních vodách (pod úrovní 50 bodů).
Měnovou expanzí žije take Evropa. Tento týden budou trhy sledovat zasedání ECB a další vývoj komplikovaného trojúhelníku vztahů Berlín, Brusel, Athény. ECB na svém čtvrtečním zasedání pravděpodobně bude čelit palbě technických dotazů ohledně implementace masivního kvantitativního uvolňování, které startuje tento měsíc. Zásadní otázka se bude točit kolem toho, zda ECB nakonec vůbec bude schopná sehnat na trhu dluhopisy za 60 mld. euro měsíčně. Plánované obejemy totiž především v případě ekonomik jako Německo nemusí být vůbec jednoduché na trhu sehnat.
V případě Řecka se zase pozornost soustředí na přetahovanou ohledně požadovaných reforem. Podle posledních vyjádření šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema, ministři financí potřebují vidět, že Řecko skutečně začíná implementovat první dohodnuté reformy. Jinak v březnu těžko uvolní potřebné prostředky. K ničemu podobnému se ale v Athénách zjevně neschyluje a výnosy tamních dluhopisů míří znovu vzhůru.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery