CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

01. 09. 2022

0 komentářů

Měsíční strategie – dluhopisy a měny

 

Vyhlídky pro světovou ekonomiku se dále zhoršují, když se očekává pro eurozónu i USA mírná recese. Především pro eurozónu jsou rizika výrazná, když výrazně vysoké ceny energií spolu s nedostatkem plynu mohou způsobit značný propad ekonomiky. Naše prognóza (její základní scénář) je založena na předpokladu, že se podaří do začátku října dostatečně naplnit evropské plynové zásobníky. Ve čtvrtém čtvrtletí postupně dojde ke zprovoznění LNG terminálů v Holandsku a Německu. To by mohlo trhy uklidnit.

Loading



 

Po příznivém prvním pololetí letošního roku dojde v následujících měsících k významnému zhoršení vývoje české ekonomiky. Za ním bude stát jak pokles domácí poptávky z důvodu vysokých cen energií a nižších reálných mezd, tak i ochlazení zahraniční poptávky. Naopak inflace bude ještě nějakou dobu stoupat a kulminovat by mohla lehce pod hladinou 20 %. Nejistota je výrazná.

Jako nejpravděpodobnější scénář vývoje sazeb ČNB nyní vidíme jejich stabilitu do konce roku a pak postupný pokles během příštích dvou let. Rizika jsou oboustranná s vysokou inflací, která by mohla do hry vrátit růst sazeb, či možného zhoršení vývoje české ekonomiky, které by mohlo implikovat pokles sazeb již v listopadu. FED, ECB i Bank of England by mohly v září zvýšit sazby o 50 bazických bodů. V tomto ohledu je v nejsnazší situaci FED, když pro americkou ekonomiku jsou rizika prudkého útlumu vývoje ekonomické aktivity nyní relativně nízká (ačkoliv mírnou recesi čekáme).

Koruna k euru je v poslední době zhruba stabilní, když tendence k jejímu oslabení pravděpodobně kompenzují intervence ČNB. Zhruba stabilní korunu čekáme i ve zbytku roku, nicméně rizika zůstávají zvýšená. Pokud by došlo k zastavení toku ruského plynu do Evropy nebo například takovým výsledkům italských voleb, které by trhy silně znepokojily, koruna může mít tendence k velmi rychlému a významnému oslabení.

Výnosová křivka se v srpnu nejprve snížila, ale pak se vrátila zhruba do polohy, kde se nacházela před srpnovým zasedáním ČNB. Pro nejbližší měsíce by mohla korigovat směrem dolů, když jí v tuto chvíli vzhledem k fundamentům vnímáme jako příliš vysokou. Rizika ale zůstávají zvýšená, když kromě vývoje měnové politiky bude záviset i na externích faktorech.

Jiří Polanský, analytik České spořitelny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *