13. 04. 2023
Meziroční cenový růst byl nejnižší od loňského dubna, k radosti je ještě daleko
Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,1 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle stravování a ubytování. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu o 15,0 %, což bylo o 1,7 procentního bodu méně než v únoru.
„Spotřebitelské ceny již podruhé za sebou zmírnily svůj meziroční růst. Ten v březnu dosáhl 15 %, což byla nejnižší hodnota od loňského dubna. Většina tohoto zpomalení je však ovlivněna vývojem loňské vyšší srovnávací základny. Ceny v oddíle doprava dokonce meziročně klesly, a to především díky klesajícím cenám pohonných hmot,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
„Ačkoliv březnová inflace v souladu s očekáváními vykázala citelné zpomalení, oslavy by byly podle nás ještě předčasné. Pozorované uklidnění totiž do značné míry vyplývá z cen energií, které již dost dobře ani neměly, kam dále růst, dopravy, kde se jedná o efekt levnějších pohonných hmot, a rekreací, kde je zlevňování po skončení zimního období dovolených standardem. Poptávkové kategorie – tedy ty určující pro udržitelné snížení inflace – naopak mnoho důvodů k optimismu nedávají. K silnému růstu cen se zde vrátily oděvy a obuv a také stravování a ubytování. Příliš nepotěšily ani potraviny, které namísto vyhlíženého zlevnění vykázaly další zdražení, byť mírnějším tempem. Jelikož se celková ekonomická situace českých domácností v nejbližší době pravděpodobně bude spíše zlepšovat, rostou naše pochybnosti, zda inflace skutečně míří zpět ke dvouprocentnímu cíli centrální banky. I v nejbližších měsících sice meziroční inflace jednoznačně bude klesat a jednociferných hodnot by měla dosáhnout v průběhu léta, ovšem podle nás se zvyšuje riziko, že zůstane „zaseklá“ v okolí pěti až šesti procent. Česká národní banka ale na dnešní data podle nás nijak reagovat nebude a vyčká na statistiky o mzdovém vývoji,“ uvedl Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus.