24. 07. 2019
MMF výrazně srazil odhad růstu pro rozvíjející se trhy, proč jejich měny posilují?
Příští rok by mohl podle MMF globální růst zrychlit na 3,5 %, to ovšem pouze za předpokladu, že se zmírní geopolitické napětí, nebudou dál eskalovat obchodní spory a nedojde na scénář “divokého brexitu”. Nepřekvapí tak, že MMF dál zdůrazňuje především negativní rizika a možnost dalšího snižování odhadů.
Hlavním důvodem pro zhoršení výhledu oproti dubnu jsou rozvíjející se ekonomiky – zejména v Jižní Americe byl růst oproti dubnu snížen o 0,8 procentního bodu. Dolů byly přepsány ovšem i čísla pro Indii, Čínu, Rusko nebo celou východní Evropu. Rozvíjející se ekonomiky tak zažijí pravděpodobně druhý nejslabší výsledek od roku 2002.
Mezi vyspělými ekonomikami byla situace příznivější – dolů se přepisovaly už jen výhledy mezi nejotevřenějšími z nich (například v Německu) a někde se dokonce výhledy lehce vylepšily (USA). To ovšem vůbec nemohlo stačit vykompenzovat prudké zhoršení výhledu v rozvíjejícím se světě.
V tomto světle je zajímavé, že poslední týdny jsou to právě rozvíjející se trhy, jejichž měny viditelně zpevňují. Od začátku měsíce index MSCI Emerging Markets zpevnil skoro o 2 % a to díky měnám jako brazilský reál nebo mexické peso – to jsou lokality, kde MMF i ostatní instituce přepisobvaly výhledy vůbec nejagresivněji směrem dolů (o více než procentní bod).
REKLAMA
Vysvětlení této záhady je jednoduché – nejrizikovější regiony nejvíce profitují z plánované měnové expanze amerického Fedu (a částečně i ECB). Pokud se ovšem sázky trhů na agresivní snižování sazeb v USA nenaplní, budou zase první ”na ráně” v případě negativní korekce.
Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance