CZK/€ 25.115 -0,08%

CZK/$ 24.368 -0,25%

CZK/£ 29.979 -0,55%

CZK/CHF 26.734 -0,21%

27. 05. 2024

0 komentářů

Mobilem nebo hodinkami. Stále více Čechů při placení preferuje nositelnou elektroniku

 

Nákupní zvyky českých zákazníků se mění: bez chytrého mobilu se drtivá většina lidí neobejde a prakticky ho nedává z ruky. To se projevuje i na rychlém růstu popularity placení mobilem, které vyzkoušelo už 44 procent Čechů – víc než dvojnásobek oproti roku 2019, kdy to bylo jen 19 procent. Zvyšuje se i oblíbenost chytrých hodinek, které k placení využívá 15 procent zákazníků, přičemž i tento podíl každoročně pravidelně roste. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Mastercard.

Loading



 

Ze zkušeností zákazníků vyplývá, že platba chytrým mobilem nebo hodinkami je pohodlnější a rychlejší, než běžnou platební kartou nebo hotovostí. Zejména mobilní telefon se tak velmi často rychle stává pro lidi tou nejoblíbenější platební metodou, kterou využívají kdykoli je to možné. Chytré hodinky pak Češi k placení využívají hlavně když u sebe mobil nemají, třeba při sportu nebo když si rychle vyběhnou do obchodu.

„Nákupní a platební návyky českých zákazníků sledujeme dlouhodobě a vzestup oblíbenosti plateb mobilem a hodinkami patří k největším trendům posledních let. Můžeme směle mluvit o novém tržním standardu, který lidé oceňují zejména kvůli rychlosti a pohodlnosti. Stejně důležitá je pro nás i bezpečnost transakce, která je v případě tokenizovaných plateb dokonce vyšší než u běžných platebních karet. Zákaznická zkušenost jasně směřuje k tomu, že lidé platí tím, co mají zrovna po ruce, nebo co je pro ně v dané situaci nejpohodlnější,“ říká Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

  2019 2020 2021 2022 2023
Platba mobilem 19 % 27 % 32 % 39 % 44 %
Platba hodinkami 8 % 10 % 12 % 15 %

Nositelná elektronika je vždy po ruce

Proměna platebních návyků českých zákazníků pramení i z toho, jaké předměty u sebe jsou zvyklí nosit. Zatímco před pěti lety u sebe 80 procent lidí vždy mělo peněženku s hotovostí, podle posledních dat je to už jen 67 procent. Podobný vývoj je vidět také u běžných platebních karet. Naopak chytrý mobilní telefon s sebou vždy bere 87 procent lidí, když vychází z domu.

Také chytré hodinky nebo náramky patří mezi českými zákazníky ke stále oblíbenějším kouskům nositelné elektroniky. Nejčastějším důvodem, proč je lidé k placení ještě nevyužívají, je fakt, že zrovna jejich model nepodporuje technologie, které jsou pro placení nezbytné.

„Vnímáme potřebu zákazníků platit pohodlně a bezpečně, proto spolu s našimi partnery z řad bank i dalších technologických společností podporujeme rozvoj nových platebních metod, například platebních prstenů, které má člověk vždy doslova po ruce, nemusí se nabíjet a jsou v porovnání s jinými chytrými přístroji i velmi cenově dostupné,“ nastiňuje Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Ze všech trendů a statistik vyplývá, že po nositelné elektronice, kterou jde i platit, je mezi zákazníky rostoucí zájem. Společnost Mastercard proto spustila již vloni jednoduchý aktivační program pro banky s názvem Wallet Express, který většina českých bank využila. Díky tomu můžeme v nejbližší době očekávat uvedení na trh nových značek nositelné elektroniky s možností placení.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *