CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

14. 11. 2022

0 komentářů

Možná trochu předčasná sázka na eurodolar

 

Kurz eurodolaru vystřelil v závěru minulého obchodního týdne o tři figury výše, přičemž tento pohyb kopíroval úlevu na akciových i dluhopisových trzích. Tu přitom spustily dvě na sobě nezávislé události: jednak zpomalení americké inflace a jednak odchod ruských vojsk ze strategického jiho-ukrajinského města Cherson, které Ukrajina chtěla dobýt zpět a stabilizovat frontovou linii před nastávající zimou. Má tak díky hypotetickému zklidnění rusko-ukrajinské fronty euro zaděláno na trvalejší zisky, resp. bere překvapivě nižší říjnová americká inflace dolaru vítr z plachet?

Loading



 


Pravdou je, že poslední klíčové územní zisky ukrajinské armády evokují myšlenku, kterou poměrně otevřeně rozvíjel týdeník Economist ve svém posledním čísle, a tou je začátek debaty, jak by mohla vypadat dohoda o příměří. V tomto kontextu je pak třeba vidět, že euro dnes trpí tím, že za humny je válka s tudíž si sebou nese i s ní spojenou rizikovou prémii. Eventuální klid zbraní na Ukrajině by rizikovou prémii u evropských aktiv mohl jistě odbourat, bude to však spása pro samotné euro? Fundamentálně vzato totiž, příměří mnoho nezmění – velký ruský trh bude i nadále pod sankcemi a Evropa odtud relativně levné komodity stále nedostane. Obrovský schodek zahraničního obchodu eurozóny – neboli hlavní negativní důsledek války pro euro – tudíž eventuální příměří jen tak nevymaže.Pokud jde o reakci dolaru na zpomalení inflace, tak to má svůj krátkodobý (cyklický) a střednědobý vliv. Cyklicky vzato přišla negativní korekce dolaru v momentě, kdy americká výnosová křivka měla v sobě započítaný již hodně agresivní Fed. Před zveřejněním říjnového inflačního čísla trh sázel na to, že sazby Fedu vyšplhají v průběhu roku 2023 na(d) hodnotu 5,25 %. Nyní je to významné méně, což dává menší potenciál pro výraznější výprodej USD v okamžiku, pokud některá z další dat zklamou.

Ovšem ani střednědobý pokles americké inflace a s tím spojené snížení sazeb Fedu nemusí nutně vyvolat výrazné a dlouhodobé oslabení dolaru. Pokud takový pohyb sazeb Fedu nebude motivován recesí, ale snížením inflace ke dvouprocentnímu cíli, tak reálné dolarové sazby (tj. úroky očištěné o inflaci) budou stále vyšší než eurové. Kladný reálný úrokový diferenciál (mezi dolarovými a eurovými sazbami) nemusí být rychlejším poklesem inflace v USA ohrožen, což může činit návrat eurodolaru vysoko nad paritu neudržitelným.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Proč jsou emoce v investování tak důležité?

Investování je mnohem více než jen otázka matematiky a výpočtů. Mnozí investoři však často opomíjejí emoce, intuici a myšlenkové zkratky, jejichž vliv či dopad na investiční rozhodnutí bývá zásadní. Přirozené lidské sklony, jako je sklon k nadměrnému sebevědomí nebo averze ke ztrátě, mohou výrazně ovlivnit investiční rozhodnutí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 12. 2024

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *