13. 06. 2018
MPSV chce od roku 2020 pravidelně valorizovat minimální mzdu podle průměrné mzdy
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) navrhuje, aby se minimální mzda od roku 2020 valorizovala podle průměrné mzdy jako její 0,44násobek. Dnes bude o návrhu jednat tripartita. Návrh se ale nelíbí hospodářské komoře ani odborům.
K poslednímu zvýšení minimální mzdy došlo letos v lednu, kdy vzrostla o 1 200 korun na 12 200 korun. Ministerstvo navrhuje další zvýšení v příštím roce, a to o 800 korun, nebo 1000 korun. Odbory ale žádají přidání o 1 500 korun.
Podle zaměstnavatelů by pak musely zvyšovat i ostatní výdělky bez ohledu na produktivitu, proto se skokovým růstem nesouhlasí. „Dochází k deformaci mezd,“ uvedla Hospodářská komora, která poukazuje na to, že nucené přidávání brzdí v některých oborech rozvoj firem.
Za minimální mzdu pracovalo 150 tisíc lidí, což je 4,1 procenta zaměstnanců. Zvýšení od ledna o 800 korun na 13 tisíc korun by přišlo zaměstnavatele na dalších 2,3 miliardy korun a odpovídalo by 38,8 procenta průměrné mzdy. Růstem o tisíc korun by se minimální mzda dostala na 39,4 procenta průměrného výdělku.
Návrhem, kterým se bude dnes zabývat tripartita, by se minimální mzda stanovovala jako 0,44násobek průměrného výdělku. V příštím roce by minimální mzda se počítala z loňské průměrné mzdy (29 504 korun) a činila by 12 982 korun, což je 38,7 procenta průměrné mzdy. V případě, že by poměr nedosahoval 39 procent, vláda by podle druhé varianty MPSV mohla přidat i více. Valorizaci by navíc bylo možné v krizi zastavit.
REKLAMA
„Myslíme si, že je to nedůstojné. Koeficient má vyjadřovat takové navýšení, abychom se postupně dostali na přibližně 50 procent průměrné mzdy,“ řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
S návrhem nesouhlasí ani Hospodářská komora. „Žádná z variant nebere v potaz budoucí vývoj českého hospodářství a pracuje výhradně s pomocí zpětných ukazatelů, jako je tomu nyní. Je tak dobře možné, že by minimální mzda automaticky rostla i v recesi,“ uvedl tajemník komory Tomáš Vrbík.
Zdroj : ČTK