V porovnání s dubnem Češi nakupovali levněji především zemní plyn, pohonné hmoty a peněženkám také nemálo odlehčili telefonní operátoři (ceny telefonických a telefaxových služeb klesly meziměsíčně o 3,6 %). Opačným směrem působily na rozpočty domácností ceny potravin.
Inflace v květnu zpomalila více, než jsme čekali. Hlavní měrou se na tom podílely stejné složky jako v případě meziměsíčního srovnání. Především ceny plynu, které meziročně klesly o 4,2 %, zásadním způsobem ovlivnily růst nákladů, které Češi musí každý měsíc vynaložit na bydlení a energie (příspěvek této složky spotřebního koše do inflace se proto v květnu snížil z 0,7 na 0,5 procentního bodu). Jeden člen průměrné české domácnosti utratí za plyn zhruba 4000 Kč ročně, čili necelých 350 Kč měsíčně (rok 2011).
Slabý růst spotřebitelských cen koresponduje s tím, co je patrné nejen v české ekonomice již delší dobu – inflační tlaky prakticky neexistují.
Počet registrovaných uchazečů o zaměstnání v květnu klesl meziměsíčně stejné jako v minulém roce o 3,1 %. Na úřadech práce čeká na vhodné pracovní místo více než 547 tisíc nezaměstnaných. Příjemný je pohled na tvorbu pracovních míst. Firmy celkově vytvořily téměř 3000 nových pozic (+7,2 % oproti dubnu), což je sice silnější nárůst než minulý rok, o jedno pracovní místo však bojuje více žadatelů o práci (necelých 13).
Meziročně byl podíl nezaměstnaných osob na obyvatelstvu v květnu stejně jako v dubnu meziročně o 1,1 procentního bodu vyšší a situace na trhu práce se tak dále nezhoršovala. To je jistě pozitivní zpráva, kterou ale zatím nelze přeceňovat.
REKLAMA
Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank