CZK/€ 25.010 -0,24%

CZK/$ 22.024 -0,03%

CZK/£ 29.138 -0,29%

CZK/CHF 26.934 -0,35%

24. 07. 2020

Na vlně optimismu

 

Poté, co náladu na finančních trzích výrazně zlepšila dohoda o fondu obnovy, se k ní dnes přidávají i zprávy z průmyslu a služeb v eurozóně. Podle předběžných výsledků indexů nákupních manažerů se situace v těchto odvětvích v červenci dále zlepšila. Celkový PMI se v eurozóně dostal na dvouleté maximum (54,8 bodů) a rekordy zdolal jak ve službách, tak v průmyslu.

Loading



 


Růst nezaznamenala ve firmách pouze produkce ale dokonce i nové objednávky. Růst výroby samozřejmě ovlivnilo odstranění restrikcí a postupný náběh dříve utlumených kapacit, které se nyní zaměřily na dokončování rozdělaných objednávek. Pozitivní ovšem je, že firmy zaznamenávají konečně i vyšší poptávku. Růst nových objednávek zatím není příliš silný, takže tlak na propouštění zatím rozhodně (především v průmyslu) neustává.

Celkově jsou výsledky PMI nadějné, ale na přehnaný optimismus a přepisování výhledů to zatím nestačí. Nejenom proto, že růst objednávek není přesvědčivý, ale i proto že významnou roli sehrávají i velká očekávání firem od dalších měsíců. To, nakolik jsou oprávněná ukáže teprve stabilní růst objednávek, který zatím rozhodně jistý není. Růst z nuly může působit impozantně, ale pořád je třeba jej brát trochu s rezervou.

A pod tímto úhlem je třeba se dívat i na dnešní výsledky nálad v české ekonomice. Sentiment podnikatelského sektoru i spotřebitelů se v červenci výrazně zlepšil a třeba i využití kapacit v průmyslu v posledním měsíci výrazně vzrostlo. Na druhé straně firmy využívají své kapacity asi tak jako v době recese po finanční krizi.

Takže i v tomto případě je otázkou, nakolik je zlepšení spojeno s opadnutím strachu z pandemie, rozjezdu výroby po odstávkách a jak moc je ovlivněno „záplavou“ nových objednávek. Pro více než polovinu průmyslových firem je nedostatečná poptávka aktuální hlavní bariérou dalšího růstu. Tento fakt kontrastuje se situací ve stavebnictví, které trápí stále spíše nedostatek zaměstnanců, zatímco zakázky netrápí ani čtvrtinu firem.

Co tedy říct na závěr? Ekonomika – nejenom ta naše – se odrazila od hlubokého dna. Jak rychle se jí však podaří vystoupat zpátky na vrchol dnešní čísla rozhodně neříkají. Stojí především na radosti ze samotného odrazu a víře v lepší budoucnost.

REKLAMA

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Loading


Související články

Digitální aktiva: Je bitcoinová býčí série teprve na začátku?

Digitální aktiva byla v roce 2024 výkonná. Po listopadovém vítězství republikánů ve Sněmovně reprezentantů, Senátu a v prezidentských volbách v USA bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů, než během února klesnul. Tržní kapitalizace všech kryptoměn se k 28. únoru 2025 pohybovala na úrovni 2,8 bilionu dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025

Analýza: Vysoká daň, kterou platí americká portfolia za globální fragmentaci

Strategie, která spočívala v sázkách na výjimečné výsledky amerických akcií, se investorům výrazně zkomplikovala. Přehodnocují svá očekávání vysokého hospodářského růstu, snižování daní, deregulace i expanze založené na AI, která byla od počátku roku zdrojem jejich optimismu. Volatilitu trhů zvyšuje i nejistota ohledně Trumpovy politiky a disruptivních změn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 04. 2025

Komentář: Horská dráha na trzích, dlouhodobému investorovi se nohy podlamovat nemusí

Z celních veletočů Donalda Trumpa jde hlava kolem. Dění posledních dnů – včetně prudkých poklesů i růstů na burzách – poutá pozornost i těch, kteří se o investiční trhy běžně nezajímají, a investorům vyrývá hluboké vrásky na čele. Děje se ale z investičního pohledu skutečně něco, co „tady ještě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 04. 2025