CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

07. 10. 2014

0 komentářů

Nadcházející výsledková sezóna v režii silného dolaru

 


 

Hospodářství Spojených států jako jedno z mála vyspělých zemí prokazuje statný a stabilní růst, což pro tamní centrální banku (Fed) znamená, že může na konci tohoto měsíce ukončit program kvantitativního uvolňování (QE) a příští rok začít zvedat úrokové sazby. Ekonomická situace v USA je nyní v silném kontrastu s jinými vyspělými ekonomikami, což vysvětluje nenasytnou poptávku po americkém dolaru. Eurozónu již nestačí držet nad vodou ani největší ekonomika Německo, jejíž výrobní sektor se propadá do kontrakce. Čínská ekonomika bojuje s dosažením stanoveného cíle 7procentního růstu HDP, Austrálie, Kanada a Nový Zéland trpí nízkými cenami komodit, Japonsko snižuje stanovené makroekonomické cíle.

Ačkoliv je silná měna dobrou vizitkou národního hospodářství, pro americké společnosti s mezinárodní působností, jejichž až polovina příjmů pochází ze zahraničí, není prospěšná. Silný dolar pro ně znamená nižší příjmy z prodejů v cizině, pokles konkurenceschopnosti výrobků na zahraničních trzích, a co je nejhorší, naznačuje slabou poptávku v zámoří, a to hlavně v eurozóně, která je důležitým obchodním partnerem USA.

Investoři a analytici již začali propočítávat své odhady hospodářských výsledků amerických firem pro nadcházející výsledkovou sezonu. Tu ve středu po uzavření amerického trhu tradičně odstartuje společnost Alcoa, producent hliníku. Ještě před dvěma měsíci analytici odhadovali, že zisky firem obsažených v akciovém indexu S&P 500 průměrně posílí ve třetím čtvrtletí o 11 procent. Nyní je toto číslo kvůli 3měsíčnímu posilování dolaru zredukováno na 6,4 procenta. Zajímavý je fakt, že propočítané byly jenom odhady pro třetí kvartál, přičemž USD by měl posilovat i ve čtvrtém čtvrtletí a pak i v příštím roce. Analytici stále počítají v posledním kvartálu 2014 s průměrným růstem zisků společností v indexu S&P 500 ve výši 11,1 procenta ve srovnání s červencem, kdy byly tyto odhady na úrovni 12 procent, což je jenom nepatrná revize.

V roce 2015 pak očekávají průměrný růst zisků ve výši 12,4 procenta ve srovnání s červencem, kdy počítali jenom s 11,5 procentním posílením zisků. Bude-li dolar podle očekávání nadále posilovat, pak se další kvartály podle všeho nevyhnou přehodnocení očekávaných hospodářských výsledků, což by se mohlo projevit i na ceně akcií. Technologický sektor, který je reprezentován indexem NASDAQ, je vystaven nejvyššímu riziku, protože až 57 procent prodejů pochází ze zahraničí.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů, BOSSA

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *