22. 07. 2008
Nárůst stížností mladých lidí na zprostředkovatelské firmy
Nabídce většinou předchází emotivní prezentace na jejímž závěru je nabízen podpis smlouvy o spolupráci s tím, že smlouvu si nelze vzít k prostudování domů a je třeba ji podepsat namístě, protože nabídka se nebude opakovat. Smlouva přitom obsahuje sankci ve výši i několika desítek tisíc korun, pokud si dotyčný spolupráci rozmyslí a životní pojištění si nesjedná, popřípadě sjednané do dvou let vypoví! Navíc bývá součástí smlouvy tzv. rozhodčí doložka, která dotyčné firmě umožňuje velmi snadno (pomocí jednoho jimi určeného rozhodce) a mimo působnost soudu získat exekuční titul a sankci tak následně účinně vymáhat.
Tyto firmy nejsou členy AFIZ a naše právní oddělení proto stížnosti musí postupovat ČNB jako orgánu dohledu nad finančním trhem.
AFIZ se od výše popsaného způsobu prodeje finančních produktů důrazně distancuje. Zájemce o podnikání na finančním trhu upozorňujeme, že u celé řady seriozních firem mohou po příslušném vyškolení a získání podnikatelských oprávnění začít působit, aniž by si museli sami na sebe sjednávat jakýkoliv finanční produkt a aniž by jim hrozila jakákoliv sankce za řádné ukončení spolupráce.
Důrazně doporučujeme – zejména pak studentům bez dostatečných životních zkušeností, aby v žádném případě nepodepisovali jakékoliv smlouvy bez konzultace minimálně s rodiči či lépe i s právníkem. Pokud vám kdokoliv neumožní si vzít nepodepsanou smlouvu domů k prostudování nebo vám tvrdí, že smlouvu musíte podepsat ihned, jinak se nabídka nebude opakovat, ukončete okamžitě jednání a odejděte. Zákon č. 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele takové jednání ve vztahu ke spotřebiteli jednoznačně definuje jako zakázanou nekalou obchodní praktiku.
Tisková zpráva AFIZ
REKLAMA