07. 01. 2025
Něco starého, něco nového, něco vypůjčeného, nic modrého
Změna kalendářního roku neznamená pro vývoj hospodářského cyklu mnoho. Trend mírného globálního růstu, nižší inflace a nižších úrokových sazeb z roku 2024 bude pokračovat i v roce 2025. To umožní centrálním bankám pokračovat ve snižování úrokových sazeb, přičemž tempo se bude řídit novými makroekonomickými údaji. Dokud budou sazby relativně vysoké ve srovnání s nedávnou historií, budou podniky v průměru pečlivě zvažovat nové investice a budou se soustředit na dosahování výnosů pro akcionáře.
Proto se očekává, že růst zisků bude v roce 2025 opět silný. Průměrný růst indexu S&P 500 se předpokládá ve výši 15 % a růst evropského indexu STOXX 600 se očekává ve výši 7,5 %. Tento výhled nás naplňuje optimismem, pokud jde o akcie a další riziková aktiva obecně. Přesto zůstáváme obezřetní vzhledem k historicky vysokým oceněním, zejména u amerických akcií.
Trump, cla a obchodní válka
V popředí změn v následujícím roce stojí návrat Donalda Trumpa do Bílého domu jako 47. prezidenta Spojených států dne 20. ledna 2025. Dokud bude zastávat názor, že „clo je tím nejkrásnějším slovem ve slovníku,“ může se politika americké vlády změnit v mnoha tématech ekonomické agendy. Vyšší cla mohou zpomalit globální růst, vrátit inflaci a dokonce vést i k narušení dodavatelských řetězců, protože ostatní regiony mohou být nuceny soustředit se především na vlastní ekonomiku.
Pokud však Trump dostojí své proklamované pověsti obchodníka, výhled růstu by se mohl rychle změnit pozitivním směrem. Investoři se tak budou muset vypořádat s nejistotou do té doby, než nová vláda pevně nestanoví své politické směřování.
Nepřetržitý nárůst státního dluhu
Svět si zvykl žít z vypůjčených peněz. Zejména investoři do dluhopisů budou pozorně sledovat vývoj vládního dluhu na obou stranách Atlantiku a budou požadovat vyšší výnosy, zejména v případě, kdy budou mít pocit, že rozvahy nejsou spravovány odpovědně. Vyšší a dlouhodobější úrokové sazby v USA budou udržovat americký dolar dlouhodobě silnější, což bude mít nepříznivý dopad na Evropu, Japonsko, Indii a mnoho rozvíjejících se ekonomik.
REKLAMA
V Evropě budou investoři doufat v obnovení hospodářského růstu, což může vyvolat tlak na výnosy v politicky problémové Francii a Německu, aby se zjistilo, zda Draghiho „cokoli je třeba“ k ochraně eura stále platí. Dokud panuje nejistota, očekávání výnosů dluhopisů zůstávají nízká.
Jasné vítězství republikánů ovlivní klíčové investiční trendy
Vláda vedená Donaldem Trumpem má nyní kontrolu nad oběma komorami Kongresu, což znamená, že v politice vlády USA nebude minimálně v příštích dvou letech nic „modrého“ (barva demokratů). Pokud jde o legislativu, jednotná vláda přináší více příležitostí k efektivnějšímu rozhodování a k rychlejší tvorbě legislativy. Trhy očekávají, že na pořadu dne budou vyšší cla, nižší daně a deregulace, i když žádný z těchto nápadů z kampaně však zatím nebyl uveden do písemné podoby.
Také se očekává rychlý vývoj, protože Trump tentokrát není v Bílém domě nováčkem. Předpokládáme, že více strukturálně investičních témat v oblastech, jako je infrastruktura, výroba, výstavba domů a technologie, budou jasnější za několik měsíců, až bude stanoven politický směr americké vlády. Vzhledem k současné síle americké ekonomiky je pravděpodobné, že ostatní země budou vyčkávat a do jisté míry se přizpůsobí.
Faktor Elon Musk
Novinkou roku 2025 je tzv. „Muskův faktor.“ Elon Musk je díky svým masivním investicím do Trumpovy kampaně blíže moci než kterýkoli jiný podnikatel v historii. Musk do politiky vnese libertariánského a podnikatelského ducha. To by mělo dobře fungovat pro zvýšení produktivity, ale pravděpodobně to také povede k většímu riziku, například kvůli deregulaci nebo méně vyrovnaným rozpočtovým rozhodnutím.
Opatrný optimismus
Celkově se domníváme, že rok 2025 bude pro akcie třetím pozitivním rokem v řadě. Výnosy se mohou ukázat jako méně příznivé než v letech 2023 a 2024 kvůli již tak vysokému ocenění, a to zejména u amerických akcií. Díky masivním investicím do čipů a umělé inteligence bude technologický sektor opět v centru pozornosti, a to i proto, že i v Číně je to prioritou. Domníváme se, že zprávám bude dominovat téma obchodní války, zatímco budeme pozorně sledovat vývoj cen komodit a geopolitických vztahů.
Cyklická investiční témata zůstanou v kurzu tak dlouho, dokud budou centrální banky pokračovat ve snižování úrokových sazeb. V první polovině roku začnou převládat strukturální investiční témata. Pokračovat budou dvoustranná témata, jako je posilování infrastruktury a místních výrobních kapacit. Již 20. ledna 2025 dojde k posunu moci v sektorech, jako je zdravotnictví a obnovitelné zdroje energie.
Autor: Jean-Paul van Oudheusden, tržní analytik eToro