27. 11. 2014
Nedohoda OPECu visí ve vzduchu a tak ropa padá na čtyřletá minima
Nejprve to totiž byly zprávy o bilaterálních schůzkách členů OPEC s ostatními producenty ropy (Rusko, Mexiko), které eliminovaly šanci na širší dohodu záchrany ceny ropy jdoucí za hranice kartelu. Dokonce i Rusko, které se nachází v nelehké ekonomické situaci, by podle šéfa společnosti Rosněft nemuselo omezovat produkci a to ani v případě poklesu ceny ropy na 60 USD/barel.
Včera se pak hlavní hráč OPEC – Saudská Arábie – nechal slyšet, že ke stabilizaci ceny dojde samo od sebe. Svatá to pravda – nejdříve však trh zahlcený ropou z těžby z americké břidlice musí najít rovnovážnou hodnotu a ta se teď zdá být níže. V průběhu času však bude tržní podíl kartelu dále erodovat na úkor producentů z USA. I my se domníváme, že pravděpodobnost dohody OPEC ať již dnes či v dohledné době na snížení kvóty pro produkci ropy pod stávající úroveň (30 miliónů barelů denně) je malá.
Zdá se, že klíčoví producenti v rámci kartelu tedy zejména Saúdská Arábie a její spojenci nejsou ochotni produkci ropy snížit (což může mít i politické důvody). Každopádně země OPEC, jejichž ekonomiky jsou kvůli klesající ceně ropy pod největším tlakem (Írán, Libye, Irák, Venezuela), požadují snížení produkce v ostatních zemích. Jinými slovy skupina zemí, která by z případného snížení produkce měla největší ekonomický prospěch (i když možná jen krátkodobý) není totožná se skupinou zemí, která v posledních letech reagovala na výkyvy nabídky a poptávky (zejména Saúdská Arábie). Kromě toho je třeba mít na paměti, že rostoucí produkce ropy v zemích mimo OPEC jíž jsme svědky v posledních letech, je odezvou na vysoké ceny ropy v nedávné minulosti.
Jan Čermák
Analytik ČSOB