CZK/€ 25.230 +0,10%

CZK/$ 24.168 +0,05%

CZK/£ 30.426 +0,29%

CZK/CHF 26.745 -0,28%

15. 04. 2020

0 komentářů

Nejobchodovanější akcie Saxo Bank v 1. čtvrtletí: S Teslou si investoři užili pořádnou jízdu

 

Praha 15. dubna 2020 – Po pomalém lednovém vzestupu přišla pandemie viru COVID-19, která během pár týdnů spláchla všechny zisky do kanálu. To bylo nejlépe vidět na akciích Tesly, které si v 1. kvartále užily divokou jízdu. Začalo to uzavíráním krátkých pozic, které přineslo růstovou špičku a nárůst ceny o 50 %, a skončilo karanténou, kterou doprovázel pád zpět na hladinu odpovídající začátku roku.

Loading



 

Rok 2019 byl přímo fantastický, ale od prvních měsíců roku 2020 se trh řítí do propasti. Výsledkem je propad S&P 500 o 24 %.

„V posledním roce jsme se museli neustále ptát sami sebe: může tohle vydržet? Už v 1. čtvrtletí se ukázalo, že nemůže. Nikdo však neočekával, že by mohlo něco tak nepravděpodobného jako pandemie způsobit takový nabídkový i poptávkový šok,“ říká vedoucí kapitálové strategie společnosti Saxo Bank Peter Garnry.

Ještě před pár měsíci by globální karanténní opatření všem připadala jako čirá fabulace, ale jak se stávají realitou, je důležité si uvědomit, co bude následovat.

„Naposledy se svět utápěl v takové nejistotě a byl takto vyveden z rovnováhy v roce 2008. Ceny akcií odrážejí očekávaný růst a vyhlídky do budoucna jsou v současné krizi velice citlivé. Poslední měsíce daly investorům ochutnat, co nás v nejbližší době čeká. Jednotlivé státy zavádějí karanténní opatření, nemocnice jsou přetížené a poptávka po určitých produktech a službách rychle mizí,“ pokračuje Garnry.

Nejobchodovanější akcie Saxo Bank v 1. čtvrtletí:

  1. Tesla
  2. Apple
  3. Microsoft Corp
  4. Danske Bank
  5. Amazon

Text pokračuje komentářem Petera Garnryho, vedoucího kapitálové strategie, k TOP 5 obchodovaným akciovým titulům mezi klienty Saxo Bank:

 

Tesla

První kvartál byl skutečně ve znamení Tesly a horská dráha, na kterou vzal Elon Musk své investory, byla skutečně velkolepá. Během pouhých čtyř týdnů se výrobce elektromobilů po neuvěřitelné růstové špičce nejprve dotkl hvězd, jen aby nakonec znovu skončil v prachu cest. Jeho vyhlídky v současnosti závisejí na tom, kdy se začne vzpamatovávat čínská výroba, která by mohla Tesle znovu pomoci na výsluní. Na druhou stranu však může Musk zůstat trčet v bahně recese.

 

Apple

Po rekordním roce 2019 potřeboval generální ředitel Tim Cook udržet tempo na trhu s telefony a elektronickými doplňky. Ale do dodavatelského řetězce Applu, stejně jako do dodavatelských řetězců většiny světových firem, se promítla asijská karanténní opatření zavedená v rámci boje s koronavirem. To firmu donutilo již v polovině února oznámit, že nesplní očekávání pro toto čtvrtletí. Jelikož opatření přijatá proti šíření koronaviru trvají i nadále, lze jen těžko odhadnout, zda bude tento trend pokračovat také ve 2. čtvrtletí.

 

 

Microsoft

V loňském roce dokázala divize Microsoftu zaměřená na cloudové technologie zvýšit své výnosy o působivých 59 %. Tento růst může nadále pokračovat, protože většina světa nyní pracuje z domova. Místo toho, aby musel Microsoft přemlouvat firmy, ať začnou jeho cloudové technologie používat, se do nich firmy vrhají po hlavě, aby mohly vůbec pokračovat v každodenním provozu.

 

Danske Bank

Po letech nestability, která následovala po obrovském skandálu s praním špinavých peněz, měl být rok 2020 pro největší dánskou banku obdobím konsolidace. Ale tak jako u zbytku bankovního sektoru, i zde zaúřadoval COVID-19 a prozatím zcela zhatil veškerá očekávání. Chris Vogelzang má před sebou ještě spoustu práce a jedním z jeho úkolů je znovu získat důvěru zákazníků.

 

Amazon      

Bezosův obchod, kde seženete cokoli, byl v 1. čtvrtletí proti pandemii koronaviru evidentně imunní. Zatímco percentuální propad zbytku trhu lze vyjádřit dvoucifernými čísly, Amazon ukončil 1. kvartál roku 2020 ve stejné formě, v jaké do něj vstoupil. I v době krize se firma se sídlem v Seattlu dokonce rozhodla přijmout dalších 100 000 zaměstnanců, aby dokázala zpracovat záplavu objednávek od zákazníků z celého světa zavřených v karanténě.

 

 

Akcie/umístění 1. 2. 3. 4. 5.
Česko Tesla CEZ Deutsche Bank Apple

 

MONETA Money Bank
Slovensko Tesla

 

Apple

 

Microsoft

 

Uber Technologies

 

NMC Health
Polsko Tesla

 

Apple

 

Amazon

 

 

Boeing Co.

 

American Airlines Group

 

Velká Británie Tesla

 

Apple

 

Anglo American

 

Microsoft

 

Lloyds Banking Group

 

Francie Total

 

Renault

 

Societe Generale

 

Air France-KLM

 

NOVACYT

 

Rusko Apple Tesla

 

Roku

 

Microsoft

 

Fox

 

Švýcarsko Tesla USB Group Boeing Credit Suisse Group AG LafargeHolcim
Všechny trhy Tesla

 

Apple Microsoft Corp Danske Bank Amazon

 

Jak jsou na tom české akcie?

„Představenstvo  ČEZ, a.s. na svém zasedání schválilo návrh na výplatu hrubé dividendy ze zisku roku 2019 ve výši 34 korun na jednu akcii. To odpovídá celkové hodnotě 18,3 mld. Kč (vypočteno z celkového počtu vydaných akcií) a představuje 97 % konsolidovaného čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy. V minulém roce přitom ČEZ vyplatil dividendu ve výši 24 Kč na akcii a odhady pro letošní rok hovořily o 32 korunách na akcii. Zprávu tak hodnotíme pozitivně a očekáváme příznivou reakci i ze strany trhu.

 

Česká republika plánuje do roku 2036 v elektrárně Dukovany postavit nový jaderný blok v hodnotě několika miliard eur. Daniel Beneš, generální ředitel a předseda ČEZ, uvedl, že očekává novou nabídku na novou jednotku, která bude stát odhadem 140–160 miliard korun (5,5–6,2 miliard EUR, 6–6,9 miliard USD). Ambicí ČEZ je přitom podle slov jeho vedení energetický sektor bez emisí. Do roku 2050 by měl dosáhnout 80 %.

 

ČEZ je zkrátka energetický gigant s velkým potenciálem nejen růstu, ale i skvělý dividendový titul. Firma se řadí k předním společnostem, které dosahují rekordní objemy obchodování na pražské burze. A i to přes to, že cílová cena na akcii byla z důvodu současné situace snížena analytiky z 520 Kč na 445 Kč za akcii,“ doplňuje Martin Sklenář, analytik pražské Saxo Bank.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Vývoj ceny zlata v roce 2025 – zvýšená volatilita i pravděpodobnost nového maxima

Analytici předpokládají, že zlatý trh bude v roce 2025 nadále pod vlivem geopolitických nejistot, měnové politiky centrálních bank a pohybů na světových měnových trzích. Podle jejich odhadů má před sebou zlato rok plný cenových výkyvů. Zlato by v roce 2025 mohlo dosáhnout historicky nejvyšší ceny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *