25. 11. 2024
Německá studená sprcha poslala eurodolar nejníže od roku 2022
Páteční “studená sprcha” z Německa poslala eurodolar na okamžik pod 1,04 EUR/USD – nejníže od roku 2022. Index nákupních manažerů (PMI) v Německu spadl v listopadu na 47,3 bodu (9měsíční minima) a stáhl s sebou i náladu v celé eurozóně (48,1 bodu). Situace vypadá na většině front dosti neutěšeně.
Průmyslová odvětví jsou již několik měsíců v setrvalém útlumu, novinkou je však výrazné zhoršení nálady v sektoru služeb. Z předběžných komentářů doprovázejících PMI vyplývá, že sektor služeb nemá ani tak potíže se slabou spotřebitelskou poptávkou jako spíše se slábnoucí poptávkou průmyslových odvětví – bude se tak pravděpodobně vedle podnikových služeb (marketing, konzultační služby) jednat o logistiku. V průmyslu se navíc setrvalý útlum začíná projevovat i na trhu práce, kde došlo podle průzkumu k nejvýraznější redukci zaměstnanců od srpna 2020.
Stávající evropský pesimismus pravděpodobně jen částečně odráží obavu z restartu obchodních válek po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Jednak proto, že “obchodně zranitelný” průmysl tentokrát nestál za zhoršením celkové nálady a na vině jsou spíše služby. Současně proto, že ze strachu z obchodních válek paradoxně může nejprve docházet k efektu předzásobení, který by dočasně mohl průmyslu pomoci.
Celkově čísla vedla k poklesu evropských výnosů a ke koketování trhů s možností prosincového snížení sazeb v eurozóně o 50bps. Proti tomu mohou kromě jiných faktorů hovořit paradoxně přetrvávající inflační tlaky, na které poukazují ostatně i indexy nákupních manažerů. Nehledě na slabé nové objednávky a propouštění v průmyslu ceny vstupů i výstupů zejména v sektoru služeb zrychlují.
I když ECB sníží sazby v prosinci pravděpodobně “jen” o 25bps, mizerná listopadová čísla z Německa mohou být důležitým jazýčkem na vahách pro Českou národní banku. Centrální bankéři jsou rozpolceni mezi zastánce “pauzy” a příznivce pokračujícího snižování sazeb. Poslední německá čísla spíše ukazují, že alternativní scénář slabé eurozóny a nižších sazeb nemusí být zcela “mimo realitu”.
Autor: Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance