CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

28. 03. 2017

0 komentářů

Německo šlape – slabého eura ale i koruny netřeba

 

Lokomotivě evropského hospodářského růstu – Německu – se i v tomto roce zjevně daří. Potvrzují to nejen tvrdá data, ale čerstvě i hlavní měkký konjunkturální ukazatel v podobě německého indexu podnikatelského nálady Ifo.

Loading



 

Už v pátek zveřejněné indexy PMI přitom naznačily, že německé firmy ve službách a zejména pak v průmyslu očekávají velmi solidní březnové výsledky. Včera zveřejněný indexy Ifo toto očekávání dále potvrdil. Jak index hodnocení současné situace, tak především index očekávání dopadl výborně. Mezi firmami tedy panuje silný optimismus a rizika považují za velmi omezená…

Pro hospodářské satelity Německa včetně nás jsou to pochopitelně dobré zprávy. Panuje-li silná konjunktura za naší západní hranicí, tak to implikuje dobrý výkon našich exportů a tím vlastně i celé ekonomiky. V tržní praxi devizových kurzů to pak může znamenat, že slabé koruny už opravdu není zapotřebí. A tak, až se tento čtvrtek bude bavit bankovní rada ČNB o tom kdy nechat korunu opět (skoro) volně plavat, výborné výsledky německé ekonomiky mohou být použity jako dodatečný argument pro nejdřívější opuštění intervenčního režimu.

Když už jsme u devizových kurzů, tak si samozřejmě nešlo večera nevšimnout toho, že euro vůči dolaru vystoupalo na čtyřměsíční maxima. Tento tržní pohyb má samozřejmě i svůj americký příběh, avšak příspěvek Evropy, resp. Německa rovněž nelze zanedbávat. Díky silné německé konjunktuře roste eurozóna v posledních měsících a kvartálech rychleji než americká ekonomika, což při dvouprocentní inflaci a přebytkové vnější bilanci měnové unie implikuje jediné: pokud bychom odhlédli od politiky, tak makroekonomicky zde není jediný důvod, proč by euro mělo být tak slabé.

Jan Čermák z ČSOB

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Levné peníze, jen a carry trade

Čas od času levné japonské peníze tečou do celého světa, aby zde podpořily obchodování na finančních trzích. Půjčené jeny jsou směňovány na jiné měny a umožňují nakupovat zahraniční aktiva nabízející výnos. V dobách nedávno minulých šlo o využití rozdílu v úrocích – úrokového diferenciálu a spekulaci na příznivý vývoj devizových kurzů.

Text: Radovan Novotný

06. 02. 2015

A zpátky do zajištěných bačkor

Jakoby se jarní míza zase vytratila, opět jsme zpátky u hledání našeho tradičního kulatého čtverce: tedy výnosu s jistotou... Aktuální komentář k fondovému byznysu od PETRA FEJTKA.

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *