CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

12. 02. 2010

0 komentářů

Nervózní vyčkávání na řešení problému státních financí Řecka vládlo finančním trhům

 


 

Po krvavé lázni z předchozího týdne se akcie hned při pondělním obchodování pokusily o  odraz z 3-měsíčního dna. Vývoj byl však velmi proměnlivý, kurzy akcií střídavě posilovaly a ztrácely. Bylo jasné, že nejistota ohledně situace předluženého Řecka bude dominovat dění na všech trzích celý týden. Investoři se občas snažili chytit fundamentů a na americkém trhu začali nakupovat akcie energetického sektoru v čele s Exxon Mobile. Akcie Home depot se dočkaly zvýšeného doporučení od Morgan Stanley. Po masivních výprodejích z předchozích dní přitáhly pozornost i technologické tituly na trhu Nasdaq. Firemní zprávy však hrály během celého týdne podřadnou roli a zásadní problém fiskální stability Řecka a nervozita ze situace státních financí některých dalších zemí eurozóny nakonec poslala v úvodu týdne přední burzovní index Dow Jones pod klíčovou hodnotu 10000 bodů.

Situace se uprostřed týdne zlepšila spolu s tím jak se objevovaly spekulace a prosakovaly nepotvrzené informace o plánech pomoci Řecku. Vzpamatovávaly se tak především ceny akcií finančních a komoditních titulů, které zejména v minulém týdnu hodně odepsaly. Veškerá pozornost se začala upírat na mimořádný čtvrteční summit Evropské unie. Závažnost události umocňovala i zpráva, že guvernér Evropské centrální banky Trichet opustí konferenci pořádanou Australskou centrální bankou o den dříve, aby se mohl tohoto summitu zúčastnit.

Pravidelné vystoupení šéfa americké centrální banky Fedu Bena Bernankeho před Kongresem bylo zrušeno z důvodu sněhové kalamity ve Washingtonu. Jeho připravené prohlášení bylo ale zveřejněno. Obsahovalo informaci o takzvané exit strategy, tedy postupném upouštění od různých monetárních podpůrných opatření. Bernanke naznačil jak Fed plánuje uvést měnovou politiku do normálu a začít stahovat likviditu. Je však stále více jasné, že samotné zvýšení sazeb (Federal funds rate) je pořád záležitostí vzdálené budoucnosti.

Ve čtvrtek se trh konečně dočkal napjatě očekávaného výsledku mimořádného summitu Evropské unie. Hlavy států a vlád členů eurozóny prohlásily, že jsou připraveny pomoci Řecku jestliže se špatná situace stane tou nejhorší. Chyběly však detaily takové pomoci a tak trhy přijaly výsledek klíčové události týdne poněkud rozpačitě. Investoři registrovali i další zprávy. Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti se ve Spojených státech za minulý týden snížil více než se očekávalo. Růst spotřebitelských cen v Číně za leden byl nižší než očekávaný, což podpořilo naděje, že plánované zvýšení sazeb bude odloženo.

Obavy o stav státních financí některých zemí Evropské měnové unie zůstaly dominantním předmětem dění i na devizových trzích. Spekulace na pokles kurzu eura (Euro shorts) dosáhly historicky nejvyšší úrovně. Dolar si v takové situaci užíval statutu bezpečného azylu. Jak zesilovaly spekulace na záchranu Řecka podařilo se euru krátce zotavit. Plány Fedu na postupné odstraňování podpůrných opatření zvýšené likvidity do ekonomiky byly zase   pozitivní pro dolar, neboť ilustrovaly, že Fed má nástroje k žádoucímu utažení měnové politiky jakmile usoudí,  že přišel ten správný čas. Nervózně očekávaný summit Evropské unie se ukázal pro devizový trh spíše zklamáním. Pouze obecné prohlášení, bez jakýchkoliv detailů, o přislíbené pomoci Řecku, pokud země nebude schopna problémy překonat sama. Přestože se tímto prohlášením zřejmě odvrátil hororový scénář nekontrolovaného bankrotu Řecka zůstalo euro na konci týdne pod tlakem a dolar posílil pod hodnotu 1,36.

REKLAMA

Po drastických ztrátách během minulého týdne se stabilizovaly i ceny komodit. Cena ropy  se zotavila k úrovni 75 dolarů za barel. Cena zlata kolem 1070 dolarů za unci přitáhla zpět kupce a během týdne dále posilovala téměř k hodnotě 1100 dolarů. Nárůst ceny drahého kovu limituje silný dolar. Za zmínku stojí aktivita velkého investora na trhu komodit posledních dní. China Investment Corp., státní majetkový fond, nakoupil významný podíl v US Oil Fund a stal se čtvrtým největším akcionářem tohoto ETF. To podtrhuje rostoucí význam Číny i jako investora na komoditních trzích. China Investment Corp. nakoupil také půl procentní podíl akcií SPDR Gold Trust,  největšího burzovně-obchodovaného fondu (ETF) na zlato.  Zdá se, že po loňském zainvestování zhruba 10 mld dolarů do těžebních společností využívá čínský fond nižších cen zlata a diverzifikuje své portfolio. Tento trend indikuje, že by poptávka kolem aktuálních cenových úrovní mohla zůstat robustní.

Michal Doležal, Commerzbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *