08. 03. 2024
Nezaměstnanost překvapení nepřinesla a zůstává pod kontrolou
Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti dosáhla v únoru hodnoty 4,0 % a zopakovala tak výsledek z předchozího měsíce. Tento vývoj byl v souladu s tržním očekáváním a je i standardní vzhledem k sezónnímu chování českého trhu práce. Úřady práce v únoru evidovali 296 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy jen nepatrně více než před měsícem a o 14 tisíc více než před rokem. Tito si mohli vybírat z 269 tisíc volných pracovních pozic, kterých tak bylo o 2 tisíce více než před měsícem a o 15 tisíc méně než před rokem. Na jedno volné pracovní místo tak připadá 1,1 uchazeče.
Nejvyšší registrovanou nezaměstnanost hlásí tradičně okresy Karviná (8,2 %), Bruntál (7,9 %) a Most (7,6 %), nejmenší naopak Praha-východ(1,5 %), Praha-západ (1,6 %) a Rychnov nad Kněžnou (2,2 %). Nejvíce uchazečů na jedno volné místo připadá v okresech Karviná (11,0), Bruntál (8,0) a Jeseník (5,6), nejméně v okresech Mladá Boleslav (0,2), Praha-západ a Praha-východ (shodně 0,3).
Poslední mezinárodně srovnatelná data pocházejí z měsíce ledna a Česku v nich náleží pozice třetí nejméně nezaměstnané země Evropské unie s hodnotou 3,0 % (po sezonním očištění). Na prvním místě nalezneme Maltu (2,6 %), na druhém pak Polsko (2,9 %). Na opačném konci žebříčku se nachází Španělsko (11,6 %), Řecko (10,4 %) a Švédsko (8,2 %), průměr EU činí 6,0 %. Připomínáme, že metodika výpočtu nezaměstnanosti používaná Eurostatem se liší od té reportované českým Ministerstvem práce.
Únorová stagnace míry nezaměstnanosti je v tuzemsku standardním jevem, který odráží podobně utlumenou aktivitu sezónních činností jako v lednu. Nevalná kondice české ekonomiky se ovšem do statistik pracovního trhu již mírně propisuje. Počet volných pracovních pozic se letos nachází na hodnotách, které jsme pozorovali naposledy v dubnu roku 2018 a lidí bez práce je – pokud odhlédneme od období poznamenaného pandemickými uzavírkami – nejvíce od srpna roku 2017. Ani toto srovnání ovšem nezavdává důvod k panice, jelikož tehdy byl český pracovní trh v dobré kondici a to samé lze říci i nyní. Spíše než o jakémkoliv dramatu tak lze hovořit o mírném ochlazení směrem k „normálnějším“ hodnotám. Je evidentní, že část firemního sektoru omezuje nové nábory a ve výjimečných případech sahá i k propouštění, ovšem nejedná se o masový fenomén a případní propuštění pracovníci si z velké části nalézají alternativní uplatnění. Podobná situace bude podle nás panovat i v nejbližších měsících, kdy nejslabší zájem o nové zaměstnance bude panovat v průmyslu, ovšem růst naopak bude ve službách či stavebnictví. Míra nezaměstnanosti tak s velkou pravděpodobností již v březnu mírně poklesne a za celý letošní rok by v průměru mohla dosáhnout 3,8 %. To by sice bylo mírně více než v loňském roce, ovšem na historické poměry by se stále jednalo o bezpečnou hodnotu.
Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS