CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

09. 12. 2014

0 komentářů

Nízká cena ropy tlačí inflaci dolů

 


 

Střední Evropa má obecně štěstí a patří k regionům, které mohou z nízké ceny ropy těžit. Je čistým dovozcem ropy a čistým dovozcem je také největší obchodní partner – země eurozóny. Nižší ceny ropy na prvním místě mohou podpořit reálné příjmy a spotřebu domácností. Jak se promítne nižší cena ropy do cen benzínu, ale záleží i na specifikách místních trhů, podílu daní na celkové ceně a vlivu měnového kurzu. Jak se ceny nakonec odrazí v peněženkách domácností je nakonec ovlivněno i celkovým podílem útrat na benzín na spotřebitelských výdajích. Pokud vezmeme v potaz všechny faktory, nakonec by nejvíce měly pomoci nižší ceny ropy Maďarům a relativně nejméně Čechům.

Druhým možným blahodárným dopadem levné ropy je přímý pozitivní vliv na produkční schopnosti průmyslu. Zde nejsou efekty úplně jednoznačné. Historicky vzato působily ve střední Evropě pozitivně pouze poklesy cen ropy vyvolané nabídkovými šoky – nárůstem světové produkce. A těch nebylo mnoho – většinu volatility na trhu s ropou v minulosti obstarávala kombinace poptávkových šoků a spekulace. Pokud ale budeme věřit, že alespoň část dnešního propadu cen ropy je způsobena vyšší těžbou, může to středoevropskému průmyslu přinést lehce kladné body. Nejvíce opět v Maďarsku.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *