CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

20. 05. 2020

0 komentářů

Nové peníze z EU jsou vzdálené… Česko musí zrychlit vlastní pomoc ekonomice

 


 

Slibný zárodek evropského fondu na řešení krize z dílny Francie a Německa začíná narážet. Jeho spuštění dřív než v roce 2021 není podle francouzského ministra financí pravděpodobné, a tak se členské země budou muset primárně spolehnout na pomoc z domácích zdrojů. Objem prostředků (500 miliard euro) by přitom v případě, že by šlo o přímou finanční podporu (ne úvěry) byl už zajímavý. Z pohledu Česka bude tak jako tak kriticky důležité, jak bude definován postižený region, popřípadě odvětví nebo podnik. Správné by bylo, aby pomoc transparentně plynula do regionů s největším post-covidovským ekonomickým propadem nebo do všeobecně dostupného evropského nástroje (například příspěvky na dlouhodobější evropský kurzarbeit). Naopak pro Česko nevýhodné by bylo, kdyby měly peníze plynout do regionů s nejvyšším počtem nakažených (na obyvatele). To mohou být paradoxně regiony s volnějšími karanténními opatřeními a mírnějšími ekonomickými dopady.

V tuto chvíli jsou ovšem peníze z EU hodně vzdálené a řešení krize zůstává na národních vládách. To platí i pro Česko, kde zatím pomoc stále proudí velmi pomalu. Podle našich odhadů se český podnikový sektor potýká s nedostatkem hotovosti okolo 200 miliard korun. Celková načerpaná pomoc podnikům skrze zajištěné úvěry, odklady daní a přímé finanční injekce (jako kurzarbeit) přitom podle dostupných informací a našich odhadů výrazně nepřesahuje 30 miliard korun.

Pokud rychle nezačnou k podnikům proudit úvěry z nového programu COVID III, bude navíc nedostatek peněz v podnikovém sektoru dál narůstat. I proto je v tuto chvíli nutná nejen rychlejší implementace stávajících programů, ale i úvaha nad novými nástroji. Mohlo by jít například o štědřejší a dlouhodobější program podpory zaměstnanosti (Antivirus B) nebo o delší odklady plateb sociálního a zdravotního pojištění.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Proč jsou emoce v investování tak důležité?

Investování je mnohem více než jen otázka matematiky a výpočtů. Mnozí investoři však často opomíjejí emoce, intuici a myšlenkové zkratky, jejichž vliv či dopad na investiční rozhodnutí bývá zásadní. Přirozené lidské sklony, jako je sklon k nadměrnému sebevědomí nebo averze ke ztrátě, mohou výrazně ovlivnit investiční rozhodnutí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 12. 2024

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *