CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

24. 03. 2021

0 komentářů

Novela zákona o ČNB prošla Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu

 

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o České národní bance, která rozšiřuje spektrum měnověpolitických obchodů prováděných centrální bankou a dává jí i pravomoc stanovit právně závaznou formou makroobezřetnostní limity v oblasti hypotečních úvěrů.

Loading



 

Schválená novela rozšiřuje operační rámec ČNB pro provádění obchodů na volném trhu, které jsou nezbytné pro efektivní výkon měnové politiky. V současné době může ČNB obchodovat pouze s omezenou skupinou nástrojů a protistran. Novela tato omezení ruší a umožní České národní bance provádět obchody s dalšími nástroji finančního trhu a se všemi jeho účastníky.

Rozšíření druhů transakcí a okruhu subjektů, s kterými centrální banka tyto transakce může realizovat na finančních trzích, umožní centrální bance reagovat na potřeby měnové politiky, a to zejména v krizových situacích, a je obdobou legislativy v jiných zemích, včetně pravidel pro činnost Evropské centrální banky.

 „Novela zákona o ČNB uvádí nástroje naší centrální banky do souladu s úpravou ve vyspělých zemích včetně eurozóny,“ uvedl v reakci na její schválení guvernér Jiří Rusnok. „Mohu veřejnost ujistit, že nově získaných pravomocí jak v oblasti operací na volném trhu, tak v oblasti regulace hypoték ČNB využije vždy pouze v zájmu plnění svého zákonného mandátu, tj. v zájmu zajištění cenové a finanční stability České republiky,“ dodal.

I nadále bude platit zákaz měnového financování podle § 34a zákona o ČNB, do kterého nebylo zákonodárci nijak zasahováno. ČNB tak v žádném případě nesmí úvěrovat vládu, což vyplývá také z podmínek členství České republiky v EU.

REKLAMA

Dílčí novela zákona o ČNB schválená v březnu 2020 v režimu legislativní nouze v tomto ohledu představuje pouze drobnou výseč ze schváleného návrhu. Tato dílčí novelizace navíc platí pouze dočasně, do konce roku 2021.

Vedle nástrojů pro efektivnější provádění měnové politiky upravuje právě schválená novela také nástroje makroobezřetnostní politiky – dává České národní bance pravomoc stanovit právně závazné limity úvěrových ukazatelů pro žadatele o hypotéku, dosud stanovené pouze formou doporučení, přičemž pro žadatele o hypotéku do věku 36 let budou platit mírnější podmínky. Možnost určit limity hypotečních úvěrů a vyžadovat jejich plnění umožní České národní bance udržet rovné podmínky na hypotečním trhu pro tuzemské i přeshraniční poskytovatele spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnou nemovitostí, tj. hypoték.

Obdobné oprávnění stanovit právně závazné limity úvěrových ukazatelů již platí v řadě zemí Evropské unie, například na Slovensku či v Rakousku, a před absencí jejich zákonného ukotvení vydala orgánům ČR varování Evropská rada pro systémová rizika. Konkrétní nastavení určitého hypotečního limitu bude vždy záviset na tržní situaci v dané době a bude stanovené opatřením obecné povahy vydaným ČNB.

Novela zákona o ČNB se nyní posouvá legislativním procesem k projednání do Senátu. ČNB usilovala o tuto změnu zákona již od roku 2016, příslušnou novelu však nestihla předchozí Poslanecká sněmovna během svého volebního období schválit.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *