V případě stále ještě předražených akciových trhů to bude moment, kdy ceny akcií ve vztahu k očekávané ziskovosti firem poklesnou na úrovně, že se stanou opět dostatečně atraktivní. V případě hlavních amerických a evropských akciových indexů zůstávají klíčové poměry ceny k ziskům i po výrazném propadu cen (S&P500 o 7 % od maxim, DAX o 13 %) relativně vysoko – tedy nad hodnotou 15. To implikuje relativně nízký výnos, byť je třeba říci, že v relativním srovnání s výnosy bezpečných dluhopisů stále nejde o žádnou tragédii (ale to je trochu jiný příběh).
Co se týká světa komodit, tak ten je podstatně složitější, a proto jej zužme na jeho hlavní představitele – trh s ropou. Zde je strana nabídky a poptávky dána samozřejmě dlouhodobějšími faktory. Nicméně z fundamentálního hlediska je klíčové, aby výnosy z produkce a prodeje ropy neklesly pod náklady, protože pokud by se tak stalo, tak někteří (méně efektivní) producenti budou nuceni odejít z trhu, což sníží nabídku a ceny půjdou nahoru. V tomto případě jsou bohužel první na ráně američtí producenti břidličné ropy, jejichž nákladově rovnovážný bod (break even) se může nacházet někde v rozmezí 75–80 USD za barel. Zde je tedy třeba hledat fundamentální dno toho, kam až by v dnešní době mohly spadnout ceny ropy.
Z výše uvedených důvodů je třeba počítat s tím, že fundamentálně existuje prostor pro to, aby se současná korekce na globálních akciových a komoditních trzích ještě o nějaké to procento prohloubila. Pokud se tak stane, tak akcie i komodity (ropa) budou opět dostatečně atraktivní. V tom momentě pak bude stačit jakákoliv záminka k pozitivnímu obratu. Tou může být stejně tak dobře Fed či za pár dní se naplno rozjíždějící kvartální zisková sezóna. Je přitom pravděpodobné, že ex post se pozitivní korekce velmi dobře vysvětlí technickými faktory, kdy do grafů akciových indexů či s ropy někdo namaluje tlustou čáru, která bude reprezentovat “hranici technické podpory” od níž se trh odrazil zpět vzhůru.
Jan Čermák
Analytik ČSOB