CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

22. 01. 2010

0 komentářů

Obamovy plány a horší výsledky bank dominovaly tržnímu sentimentu

 


 

Uplynulý týden začal růstem v oboru těžařských společností, kdy díky růstu cen kovů posilovaly společnosti jako BHP Billiton, Riot Tinto, Antofagasta apod. Nárůst ceny ropy po několika prodejních dnech pomohl společnostem jako Royal Dutch Shell či Total.

Řecké banky vkročily do nového týdne poklesem kvůli očekávání vyššího tlaku ze strany Evropské Unie k nápravě řecké fiskální politiky. Obavy z dalšího vývoje v této zemi vedly k oslabování eura v průběhu téměř celého týdne.

Trh byl v očekávání výsledků velkých bank a IT firem a také v atmosféře nervozity z utahování podpůrných opatření likviditě v Číně – snížení povinných minimálních rezerv a zpřísnění podmínek dostupnosti úvěrů. O těchto opatřeních se hovoří již delší dobu a investoři se logicky obávají, zda nezpůsobí dramatický pokles likvidity na čínském trhu, který by významně poškodil hospodářský růst v této zemi, jenž je pro celosvětové ekonomické oživení nezanedbatelný.

První zásadní výsledky týdne přinesla Citigroup, která reportovala v úterý čísla v souladu s očekáváním analytiků. Podobně firma IBM trh příjemně potěšila v úterý po uzavření. Pro americké farmacie přišla v úterý také pozitivní zpráva v podobě zvolení republikánského kandidáta v doplňkových volbách do Senátu za Massachussets – nyní bude pro Obamu velmi obtížné prosadit svou plánovanou reformu zdravotnictví, která je farmaceutickým firmám v USA trnem v oku, protože by poškodila jejich tržby.

Asi nejzásadnější korporátní zpráva z oblasti M&A v tomto týdnu přišla také v úterý – Cadbury po dlouhých 5-ti měsících tvrdých jednání akceptovala novou zvýšenou nabídku Kraft Foods. Management se rozhodl nabídku přijmout a doporučit ji akcionářům ke schválení. I přes protesty gastronomických puristů ve Velké Británii se hovoří o vítězství akcionářského kapitalismu, když tímto spojením vzniká největší výrobce sladkostí na světě. Nicméně akcionáři ještě musí s nabídkou vyjádřit souhlas a to do 2. února. Jelikož 40 % akcionářů jsou americké fondy, které s nabídkou zřejmě nemají problém, zdá se, že by KraftFoods mohl nadpoloviční většinu  získat. Ale např. největší investor, společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, operaci kritizuje jako špatný obchod a odbory již začaly vyvíjet masivní akce k odvrácení operace. Mezitím další zájemce o Cadbury, Hershey, svou nabídku stáhnul, čímž se tlak na akcionáře ještě zvýšil.

REKLAMA

Z makrodat v Evropě investory potrápil horší index podnikatelského sentimentu ZEW, ale celkově se úterý vydařilo a hlad poté, co byly v pondělí trhy v USA zavřeny, se projevil růstem.

Ve středu ale přišla studená sprcha v podobě horších než očekávaných výsledků za poslední čtvrtletí 2009 u bank Bank of America a Morgan Stanley. U Bank of America se jednalo o vyšší ztrátu, u druhé jmenované pak nižší zisk. I přes lepší výsledky eBay či Starbucks se na trh dostavil negativní sentiment a investoři, kteří byli připraveni uzavírat předchozí zisky, ochotně prodávali své pozice.

Ve čtvrtek přišla zásadní zpráva, kdy spekulace o záměrech amerického prezidenta omezit rizikové operace bank a jejich vliv, získaly zcela konkrétní podobu, jež vyvolala reakci vedoucí k největšímu dvoudennímu bodovému poklesu na indexu Dow Jones od loňského března. Obamův plán spočívá zejména v zákazu či omezení proprietárního obchodování velkých bank. Znamenalo by to především, že by banky nemohly vlastnit hedge fondy a private equity fondy či do nich investovat za účelem vlastního zisku. Obama tím chce snížit komplexnost a mohutnost finančních operací velkých bank a zamezit nepředvídatelnému dopadu krachu některé z velkých bank na americké, ale i globální hospodářství. Samozřejmě, že taková opatření by měla nepopíratelný negativní vliv na zisky velkých finančních institucí – pro mnoho z nich je proprietární obchodování pro tvorbu zisku velmi významné. Dle mého názoru bychom ale mohli zaznamenat dopad i na další sektory, do kterých výše zmíněné fondy investují jako např komoditní sektor, či oblasti rozvojových trhů.

Ke špatným zprávám se přidala i horší makrodata, zejména index výrobního sektoru v USA a nezaměstnanost.

REKLAMA

VIX, index implikované volatility opcí na S&P500, který bývá někdy označován za indikátor strachu investoů, vzrostl ve čtvrtek o 19,2 %. Byť ani zdaleka nedosahuje úrovní z doby největších propadů na akciových trzích v roce 2008 či 2009, jedná se o signál, že Obamovy plány investory skutečně nepotěšily.

V pátek trhy na negativní zprávy ze zámoří navázaly, kdy v Evropě indexy před otevřením trhu klesají cca o 1 %, poklesy vedou samozřejmě zejména banky.

V příštím týdnu očekávám, že trhy se budou soustředit jak na pokračování výsledkové sezóny tak určitě i na případné nové informace o Obamových plánech, jejich přesnější podobě a jejich prosaditelnosti do podoby platné legislativy v USA.  

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *