CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

23. 03. 2018

0 komentářů

Obchodní válka mezi Čínou a USA dále eskaluje

 

Poté, co americká administrativa zavedla dovozní cla na čínské zboží v hodnotě 50 mld. dolarů s příslibem dalších opatření, Čína zareagovala obdobným opatřením vztahujícím se na 3 mld. dolarů amerického importu. 

Loading



 

Bílý dům teprve dává dohromady seznam produktů, na které se opatření budou vztahovat.  Mělo by se přitom jednat až o 1 300 produktových kategorií. Cílem zavedení těchto opatření by mělo být donutit Čínu změnit své praktiky v zahraničním obchodě a zároveň pomoci americkému průmyslu.

Na aktuální vlnu protekcionismu reagují akciové trhy výrazným poklesem. S rostoucí nervozitou na trhu se investoři přesouvají k bezpečným přístavům. Rostou ceny dluhopisů nebo zlata a japonský jen je nejsilnější vůči dolaru od zvolení D. Trumpa.

Potencionální přímé dopady na českou ekonomiku jsou minimální. Tuzemský zahraniční obchod je vysoce koncentrován na členské země Evropské unie. Rizika jsou tak spíše nepřímá. Jsme výrazně proexportní zemí a jakékoli narušení nebo překážky ve světovém zahraničním obchodě se nás dotýkají dvojnásob. Zároveň nikdo neví, kam až může začínající obchodní válka zajít. Český průmysl se podílí na široké řadě výrobních řetězců, které často začínají nebo končí právě v Číně nebo USA. V souvislosti s obchodními válkami dnes probíhá jednání lídrů Evropské unie na summitu v Bruselu. Tématem jsou obchodní vztahy EU a USA nebo Brexit.

Zahraniční zadlužení České republiky pokleslo ve čtvrtém čtvrtletí o 65,6 mld. Kč a činí 4 372,4 mld. ke konci minulého roku. V meziročním srovnání je však zadlužení o 874,7 mld. vyšší. Hlavním důvodem meziročního nárůstu je spekulace zahraničních subjektů na dubnové ukončení kurzového závazku ČNB. Téměř tři čtvrtiny zahraničního zadlužení tvoří dluh soukromého sektoru. Jedná se primárně o příliv zahraničních depozit do tuzemských bank a nákupy státních dluhopisů nerezidenty. Mezičtvrtletní pokles zadlužení následně ukazuje postupná odliv těchto peněz z korunového trhu.

REKLAMA

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby zaznamenaly v únoru meziměsíční nárůst o 3,1 %. Téměř dvojnásobně tak překonaly očekávání trhu. Pozitivní výsledek je z části ovlivněn velkým objemem objednávek u společnosti Boeing. Na druhou stranu při pohledu na očištěnou statistiku o dopravní sektor je také vidět silný růst. Americká ekonomika si tak dále udržuje svižné tempo investic, které podporuje globální růst a nedávno schválená daňová reforma. Zároveň však překvapivě pozitivní výsledek může mít spojitost s americkým zavedením cel a tarifů na dovoz oceli a hliníku a snahou firem se předzásobit za nižší ceny.

František Táborský, analytik Raiffeisenbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *