CZK/€ 25.090 -0,10%

CZK/$ 24.343 -0,10%

CZK/£ 29.977 -0,01%

CZK/CHF 26.651 -0,31%

07. 03. 2024

0 komentářů

Opomíjené Švýcarsko? Investovat do aktiv alpského „trezoru“ se dlouhodobě vyplácí

 

Švýcarsko má ve světě pověst bezpečného přístavu, do kterého investoři v turbulentních časech stahují svou likviditu, aby je ochránili před rozbouřenými vodami finančních trhů. Řada aktiv a akciových titulů nabízí zajímavé příležitosti i v klidných dobách a dlouhodobě. Pojďme se podívat, jak lze do aktiv, která jsou „doma“ ve Švýcarsku, investovat.

Loading



 

Zajímavý frank

Švýcarský frank představuje měnu, která je ve středu zájmu investorů prakticky kdykoli. Není to tak dávno, kdy švýcarská měna sílila natolik, že již ohrožovala konkurenceschopnost švýcarské ekonomiky. Švýcarská národní banka dokonce začala v roce 2015 proti domácí měně intervenovat a tento režim uplatňovala až do konce září 2022.

Frank poté začal opět posilovat, a to jak vůči euru, tak vůči české koruně. V letošním roce se tento trend zatím zastavil, respektive mírně otočil. Švýcarský frank se vydal na roky nevídanou trajektorii postupného oslabování.

A to přesto, že hlavní úroková sazba Švýcarské národní banky byla loni v červnu zvýšena na 1,75 procenta a od té doby se nachází na této úrovni. Důvodem k oslabení franku tak může být mírný pokles úrokových sazeb u švýcarských vládních dluhopisů. Ten se snížil z přibližně 1,5 procenta loni v březnu na současných 0,83 procenta.

REKLAMA

Navíc se množí signály, že Švýcarská národní banka v dohledné době přistoupí ke snížení základní úrokové sazby, protože je spokojená s tím, jak se vyvíjí tamní inflace. To by znamenalo, že švýcarský frank bude dál pod prodejním tlakem, což je ovšem dobrá zpráva pro investory, kteří hledají zajímavé příležitosti na švýcarském akciovém trhu. Ten se navíc v posledních letech vyvíjel jinak, než bylo zvykem na hlavních globálních akciových trzích, tedy jeho výkonnost byla podstatně nižší.

Všechny zmíněné faktory naznačují, že nastala poměrně příznivá konstelace pro investice do švýcarských aktiv.

Investice do indexu

Jak tedy na to? Existuje několik možností. Bezpečnější strategií je investovat do akciového indexu. Nejde o žádné švýcarské specifikum, jedná se o poměrně běžnou strategii individuálních investorů, kteří v pravidelných intervalech investují do některého z ETF fondů, jenž složením svého akciového portfolia kopíruje některý z akciových indexů. Pokud tedy máte zájem o švýcarské akcie, pak zvolte některý z ETF fondů, jenž se zaměřuje právě na hlavní index švýcarské burzy. Tím je index SMI (Swiss Market Index), který zahrnuje 20 nejatraktivnějších akciových titulů švýcarské burzy.

Výkonnost SMI dosáhla za posledních pět let téměř 22 procent. To se sice může jevit jako velmi málo, zejména v porovnání s ostatními významnými globálními indexy, avšak je nutné zohlednit i posílení švýcarského franku vůči hlavním měnám, respektive oslabení hlavních měn právě vůči švýcarskému franku. To pro investora do švýcarských aktiv představuje dodatečný výnos. Určitou výhodou indexu SMI je jeho relativní stabilita, investoři tak jsou vystaveni nižšímu riziku volatility, opět v porovnání s jinými globálními burzami.

REKLAMA

Švýcarské blue chips

Další možností je zaměřit se na jednotlivé akciové tituly na švýcarské burze obchodované. I zde se ale vyplatí vybírat spíše z takzvaných blue chips, tedy z top 20 akcií na švýcarské burze obchodovaných.

Mezi těmito akciemi jsou prakticky všechny známé a slavné švýcarské společnosti jako například Nestlé, Novartis, ABB, Holcim nebo řadu švýcarských finančních domů – bank i pojišťoven.

Například na této stránce naleznete detailní přehled výkonnosti jednotlivých švýcarských blue chips. Od začátku letošního roku nejvíce zpevnily akcie společnosti Lonza Group (farmaceutický, biotechnologický a nutriční sektor), a to o více než 30 procent. Největší meziroční nárůst zaznamenala společnost Logitech, téměř 54 procent, v tříletém horizontu pak vede bankovní dům UBS Group s nárůstem o 71,19 procenta.

Z průmyslových firem se pak jako zajímavá jeví společnost ABB, jejíž akce vykazují třetí nejvyšší výkonnost v tříletém horizontu ve výši +50,19 procenta. Meziročně jsou pak akcie ABB o téměř 30 procent výše, od počátku tohoto roku přidaly bezmála osm procent.

Suma sumárum, investice do švýcarských aktiv jsou zajímavé ve špatných, ale i dobrých časech. Vždy ovšem záleží na tom, jaký cíl svou investicí sledujete. Zda chcete především neztratit příliš velkou hodnotu v turbulentních dobách, zda se zaměřujete na dlouhodobý horizont, nebo zda hledáte krátkodobé rychlé zhodnocení. Na každý pád je třeba brát v potaz také kursové riziko, což mimo jiné znamená sledovat měnovou politiku Švýcarské národní banky, ale také ECB a ČNB.

David Matulay, analytik InvestingFox

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025

Jak se budou trhy chovat v roce 2025, když se blíží Trumpův nástup?

Donald Trump se připravuje na své druhé funkční období ve funkci prezidenta Spojených států a investoři bedlivě sledují, jak jeho návrat do Bílého domu ovlivní finanční trhy v roce 2025. V minulosti trhy vykazovaly citlivost na změny v administrativě, zejména pokud byly doprovázeny sliby zásadních ekonomických a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *