23. 11. 2021
Padělané bankovky: Víte, jak poznat, že máte v ruce padělek?
Zatímco v roce 2020 na našem území zadržela policie zhruba 1400 kusů padělaných či pozměněných bankovek, letos už jich bylo za 1. čtvrtletí téměř 6000 kusů! Většina z nich nicméně v policejní síti uvízla v rámci jediné akce a nešlo o českou měnu. Ta je totiž pro padělatele extrémně náročná. Ostatně, pojďte se podívat na to, kolik ochranných prvků na českých bankovkách můžete najít.
Počet padělků české měny v čase klesá. V roce 2020 bylo zadržených českých papírových bankovek, které vykazovaly znaky padělání, jen 1002. Nejvíce padělanou hodnotou byla dvoutisícikoruna – ta tvořila zhruba 40 % všech padělků.
České bankovky se díky svým ochranným prvkům padělají mnohem náročněji, a tedy méně než třeba euro bankovky nebo dolary. Zatímco třeba právě padělky dolarů dostávají na stupnici nebezpečnosti od odborníků ze Zkušebny platidel velmi často „školní“ známku 1, pokusy o padělky české měny hodnotí nejčastěji „čtyřkou“. Ta značí, že se padělateli nepodařilo napodobit podobu bankovky tak, aby byla téměř nerozpoznatelná.
Ostatně, není se čemu divit. Ochranné prvky českých bankovek jsou opravdu propracované a jen velmi těžko napodobitelné.
REKLAMA
Padělají se i české kovové mince. Počet padělaných mincí je však rok od roku nižší. V roce 2019 jich bylo zadrženo 6 a v roce 2020 dokonce žádná. Pravou českou minci poznáte velmi jednoduše, je totiž magnetická.
Poznáte padělek od pravé bankovky?
České bankovky mají několik ochranných prvků, které jdou rozlišit pouhým okem:
- První, na co si dát pozor, je druh papíru, na kterém je bankovka natisknutá. České bankovky se tisknou na speciální papír, který je vyrobený z Ten je na omak naprosto specifický.
- Až si bankovku osaháte, podržte ji proti světlu a různě ji otáčejte. Musí být průsvitná a musí ji svisle protínat přerušovaný stříbrný proužek, na kterém je napsaná nominální hodnota bankovky.
- Proužek by měl měnit barvu proti světlu a měl by se spojit. U padělků velmi často k jeho spojení (na rubové a lícové straně) nedojde.
- Pokud je bankovka pravá, uvidíte proti světlu i skrytý obrazec – nominální hodnotu bankovky. Najdete jej pod nominální hodnotou bankovky.
- Proti světlu se po celém povrchu bankovky vybarví i barevná vlákna, která jsou zhruba 6 milimetrů dlouhá.
- Soutisková značka je dalším znakem, který nechybí na žádné pravé bankovce. Je to bílé kolečko vedle nominální hodnoty v horní části bankovky. Když si ji prohlédnete proti světlu, v kolečku se zobrazí zkratka ČR.
- Proti světlu se vykreslí i vodoznak – bysta osobnosti, která je na bankovce zobrazena. Hledejte jej pod nominální hodnotou.
Pravá mince je magnetická. Zároveň je třeba říct, že padělaných kovových mincí jsou za poslední roky jen jednotky.
REKLAMA
Další ochranné prvky už pouhým okem nezjistíte a některé jsou dokonce i tajné, ví o nich jen pár osob pracujících ve Státní tiskárně cenin. Ta je zároveň jediným místem, kde se české bankovky tisknou a celý proces výroby bankovky trvá 3 měsíce.
Mimochodem, věděli jste, že české bankovky jsou označené i pro nevidomé? Každá nominální hodnota má jiný počet vystouplých proužků v pravém horním rohu – třeba papírová pětistovka má tři svislé proužky. Díky tomu nevidomí bezpečně poznají, jakou bankovku mají v peněžence. A je to i další z prvků, který svědčí o pravosti bankovky.
TIP: Česká národní banka má skvělou aplikaci České peníze, se kterou si nemusíte pamatovat všechny ochranné prvky. Stačí si aplikaci stáhnout a ta vám poradí, které ochranné prvky musí pravá bankovka obsahovat.
Mám padělanou bankovku, co teď?
Pokud máte podezření, že vám chce někdo předat falzifikát, máte ze zákona právo takovou bankovku nepřevzít. Trestné je totiž nejen padělky vyrábět, ale i s jejich pomocí platit. Když tedy v peněžence najdete nedůvěryhodný kousek, odevzdejte ho na Policii České republiky nebo do České národní banky, případně do jiné obchodní banky. Bankovka pak putuje do Zkušebny platidel k ověření pravosti. A když se podaří její pravost ověřit, banka vám ji vrátí.
Mimochodem, za zločin padělání a pozměnění peněz hrozí v České republice až 8 let vězení. Řešit tedy s pomocí inkoustové tiskárny (to je dnes nejčastější způsob nezdařených pokusů o padělání) aktuální nedostatek financí není nejlepší cesta. To už je rozumnější přemýšlet o osobní půjčce – samozřejmě ale u zodpovědného poskytovatele a s ohledem na finanční situaci.