06. 08. 2024
Panické výprodeje tlačí Fed k razantnímu snížení sazeb
Globální trhy zachvátila v pondělí panika – k prudkému poklesu akciových indexů došlo ve Spojených státech, Evropě i Asii. Japonský index Nikkei propadl nejvýraznější od roku 1987. Index strachu VIX byl historicky vyšší jen ve dvou případech – při světové finanční krizi a na začátku pandemie.
Dokonalou bouři odstartovala páteční slabá data z amerického trhu práce, která na trhy vrátila obavu z přicházející recese v největší světové ekonomice. Nad očekávání silný nárůst nezaměstnanosti totiž aktivoval tzv. Sahmovo pravidlo. To signalizuje začátek recese, pokud průměrná tříměsíční míra nezaměstnanosti překoná o více než 0,5 p.b. nejnižší hodnotu za posledních 12 měsíců (viz graf). Při pohledu do historie má Sahmovo pravido solidní predikční schopnost – z posledních 11 recesí správně předpovědělo hned 9.
Dalším tentokrát tržním signálem blížící se recese byla včerejší normalizace tvaru americké výnosové křivky. Ta se poprvé od července 2022 dostala na krátko z inverze (desetileté peníze byly dražší než dvouleté), k čemuž typicky dochází krátce před začátkem recese.
Pokud se ale podíváme na fundamenty americké ekonomiky, bezprostřední recesi zatím tvrdá data nenaznačují. Americká ekonomika sice zpomaluje, ale stále si drží rozumnou růstovou dynamiku. Je samozřejmě možné, že příchozí data tuto situaci změní, minimálně včerejší překvapivě lepší výsledek podnikatelské nálady ISM ale v tomto duchu nehovoří.
Narativ blížící se recese vzaly za svůj nejen akciové ale také dluhopisové trhy. Napříč americkou výnosovou křivkou došlo od minulého týdne k prudké korekci, s čímž souvisí agresivní sázky na brzký pokles úrokových sazeb amerického Fedu. Jinými slovy, trh se obává, že je Fed tzv. za křivkou a bude nyní muset prudce snížit úrokové sazby – do konce roku přibližně o 110 bazických bodů.
REKLAMA
Trh tak nyní tlačí Fed k reakci, a dokonce začal spekulovat o možnosti mimořádného snížení sazeb ještě před pravidelným zářijovým zasedáním. Tento krok by ale mohl napáchat více škody než užitku – trhy by si jej totiž mohly vyložit jako přiznání závažnosti aktuální situace. Dnes ráno navíc akciové trhy již korigují včerejší ztráty (japonský Nikkei otevírá +11 %), což může zvolnit tlak na americkou centrální banku.
Ve zbývající části letošního roku je ale každopádně potřeba počítat s agresivnější reakcí Fedu – začátek cyklu uvolňování měnové politiky může v září začít snížením sazeb o 50 bps.
Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB