CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

10. 02. 2016

0 komentářů

Petr Stuchlík: Méně regulace je často více

 


 

Prvním problémem je podle něj informační zahlcení konečného spotřebitele. Ve snaze informovat (chránit) spotřebitele dochází k jeho zahlcení a potažmu k jeho nezájmu zabývat se předloženými dokumenty. Například na Slovensku došlo k zavedení minimální velikosti textu. Počet stran, které v dnešní době předkládá zprostředkovatel klientovi se vyšplhal na 32, což představuje dodatečné náklady, které nakonec stejně zaplatí klient. Dobré úmysly mají tedy kontraproduktivní efekt.

Druhý problém vidí v časové nepředvídatelnosti a zběsilému dohánění lhůt. Úpravu distribuce (životního) pojištění řešil Petr Stuchlík s náměstkyní Klárou Hájkovou již v roce 2009 a dosud není schválena. Upozornil také na krátká přechodná období, zodpovědné proškolení distribuční sítě totiž trvá 6 až 12 měsíců od finálního znění. Šest let příprav na nový zákon o pojišťovnictví vytváří dodatečné náklady, které nakonec zaplatí opět klient. Nepředvídatelnost podnikatelského prostředí tedy zdražuje celý proces.

Třetím problémem je častá změna regulatorního rámce. Podotýká, že klíčový produkt pro stárnoucí populaci – penze – prošel šesti změnami během dvou let. Poradci ani klienti již nevěří dlouhodobosti produktu a jako zajímavou alternativu nabízí PEPP.

Jako poslední problém zmínil Petr Stuchlík pohodlnost dohledu. Zakázat či omezit podle něj není ideální. Reagoval také na komentář k novele p. Smutného: „ČNB nesmyslně doporučuje zakonzervovat kmeny velkých pojišťoven a omezit konkurenci, která by snížila ceny čistých rizik.“ Zákaz není řešením problému, který ještě nenastal.

Na závěr varoval, že množství transponované regulace z EU samo o sobě zvyšuje informační zátěž pro spotřebitele, nároky pro podnikání na finančních trzích a nároky na dohled. Neschopnost odolat lobbystickým tlakům regulovaných subjektů tuto zátěž zvyšuje a celý proces neúměrně prodlužuje.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Do světa kryptoměn přichází regulace

Ačkoli většina legislativních požadavků a směrnic, týkajících se obchodování kryptoměn v EU, nabude platnosti až v novém roce, části regulací se firmy musejí přizpůsobit už nyní. Nejedná se jen o směrnici MiCA (Markets in Crypto-assets), která po poskytovatelích finančních služeb v oblasti kryptoměn požaduje identifikaci spotřebitelů. Současně […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 08. 2024

regulace kryptoměn

Kryptoměny se liší funkčností. Zohlednit to má i regulace ze strany EU

Foto: Shutterstock Ačkoliv je asi nejdiskutovanější kryptoměnou současnosti bitcoin, kryptoaktiv existuje několik tisíc. Liší se především svou funkčností. Jaké rozeznáváme druhy kryptoměn a jak k nim přistupuje v rámci připravované legislativy Evropské Unie jsme si povídali s právníkem Janem Eisenreichem, expertem na blockchain.

Text: Veronika Hejná

28. 06. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *