27. 03. 2012
Petr Zahradník: Jaká má být reakce na ekonomickou krizi na úrovni finančních trhů
Z hlediska produktového, je český finanční trh velmi uzavřeným trhem, ale z pohledu vlastnického je to naopak. To je podle Petra Zahradníka dobré mít na paměti. Provázanost do problémů se dostavších finančních trhů má fiskální důsledky. Ukázal to na Irsku, kdy se veřejné finance dostaly až do 32,4 % deficitu veřejných financí v důsledku krize. Zároveň s deficity roste i zadluženost zemí.
Důvody problémů nespočívaly jen v „namočení“ finančních institucí do cenných papírů problémových států, ale i v důsledku hospodářské recese.
Blíží se potřeba navýšení kapitálu bank o 62 mld. EUR až 300 mld. EUR podle negativních scénářů do června letošního roku. Kromě dohledových agentur byl zřízen též Evropský výbor pro systémová rizika, který by měl poskytovat včasné varování evropským autoritám, pokud se nějaký sektor finančního trhu bude vyvíjet negativně.
Petr Zahradník souhlasí s názorem Vladimíra Tomšíka, že by měla zůstat vedle evropské linie regulace i národní regulace včetně možnosti ovlivnit regulaci. Otázkou ale je, jaké pravomoci by měly být ponechány na úrovni centra a jaké na úrovni národních regulatorních institucí. Účinná pravidla na plošné bázi by mohla představovat účinnou prevenci do budoucna. Na druhou stranu trest v podobě daně z finančních transakcí by měl být aplikován selektivně především v zemích, kde nadměrná angažovanost veřejného sektoru na finančních transakcí nastala. A to nebyl problém České republiky.