V eurozóně dnes byly zveřejněny finální odhady vývoje HDP a zaměstnanosti v prvním čtvrtletí letošního roku. Evropská ekonomika poklesla mezičtvrtletně o 3,6 % a meziročně o 3,1 %. To bylo tedy nakonec o něco méně než ukazovaly předběžné odhady, které hovořily o -3,8 %, resp. -3,2 %. Mírná revize dat však nemění nic na tom, že evropská ekonomika byla v prvním čtvrtletí silně postižena zavedenými opatřeními proti šíření koronaviru. Spolu s finálními čísly byla zveřejněna i struktura vývoje HDP. Podle té za poklesem evropské ekonomiky stála z jedné třetiny nižší spotřeba domácností, následovaná fixními investicemi. Fixní investice a spotřeba domácností byly hlavní příčinou nižší ekonomické aktivity také v České republice. Negativně na vývoj evropské ekonomiky však působil i výsledek zahraničního obchodu a trochu překvapivě vykázala mírně záporný příspěvek i spotřeba vlády. Jednotlivé vlády tak toho pro záchranu evropské ekonomiky v prvním čtvrtletí moc udělat nestihly. Je však faktem, že většina evropských zemí začala zavádět protiepidemická opatření až koncem března. Nejvýraznější mezičtvrtletní pokles HDP vykázala Francie, Itálie, Španělsko a Slovenko, a to ve všech případech o více než 5 %. Finální čísla vývoje evropské zaměstnanosti v prvním čtvrtletí byla zhruba v souladu s předběžnými odhady. Zaměstnanost v eurozóně tak poklesla mezičtvrtletně o 0,2 %, meziročně však ještě rostla o 0,4 %. V důsledku vyšší míry strnulosti lze očekávat, že se aktuální situace na evropském trhu práce projeví až se zpožděním a v druhém čtvrtletním tak pravděpodobně uvidíme pokles zaměstnanosti i v meziročním vyjádření.
Bilance německého zahraničního obchodu se v dubnu snížila na 3,5 mld. EUR, když ještě v březnu vykázala 17,4 mld. Kč. Ve srovnání s tržními výhledy byl dubnový výsledek výrazně horší, když analytici čekali v průměru 11,6 mld. Kč. Za tím stál zejména vyšší než očekávaný propad vývozu. Dubnové výsledky zahraničního obchodu budou špatné ve většině států, když v tomto měsíci byla paralyzována velká část globální ekonomiky a zahraniční směna tak byla výrazně omezena.
Koruna v průběhu dnešního dopoledne výrazně oslabila, odpoledne však veškeré ztráty odmazala a obchodování uzavírala na mírně silnějších hodnotách. Výkyv směrem vzhůru byl zaznamenán i u maďarského forintu a polského zlotého, kde však prozatím nedošlo k následné korekci a obě měny dnes skončily na slabších úrovních. Vývoj na regionálních trzích souvisel především s vývojem kurzu eura k dolaru. To nejprve oslabilo, aby v odpoledních hodinách opět posílilo. Investoři nejspíše netrpělivě vyhlíží jaké výsledky přinese dnešní jednání ministrů financí Evropské unie, především s ohledem na plán Evropské komise zaměřený na podporu evropské ekonomiky.
REKLAMA
MARTIN GÜRTLER
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.